По-трудно ще разместваме листите за общински съветници, реши парламентът (допълнена)
Парламентът очаквано вдигна прага за преференциите при общински избори. Така избирателите по-трудно ще преподреждат листите на партиите, което ядоса депутатите от Реформаторския блок, както и изгонените от техните парламентарни групи Георги Кадиев (изключен от „БСП лява България”) и Гюнай Хюсмен (изключен от групата на ДПС).
Оттук нататък избирателите ще могат да изместят кандидат за общински съветник напред, ако той е получил над 7 процента от гласовете, подадени за кандидатската листа. Досега процентът пак бе 7, но от общинската избирателна квота, което е по-нисък праг.
Общинска избирателна квота е броят на гласовете, необходими за излъчване на един общински съветник в съответната община. Числото се получава като се раздели броят на действителните гласове на броя съветници в съответния Общински съвет.
Листите на формациите, излъчили съветници, при всички положения получават повече гласове от избирателната квота. Следователно и прагът за преференциите се вдига. В определени случаи това може да е значително.
Гюнай Хюсмен и Георги Кадиев бяха категорични, че праговете не само не трябва да се вдигат, а трябва да падат и дори да ги няма. И двамата депутати станаха депутати именно благодарение на преференциите. Хюсмен дори бе изгонен от групата си точно по тази причина – той отказа да напусне парламента, макар че бе призован от ръководството на ДПС. Затова и бе изключен от групата си.
Вдигането на прага преференциите бе прието със 113 гласа „за”, 17 „против” и 3 „въздържал се”.
Лидерът на ДСБ Радан Кънев стана след гласуването и обяви, че е бил „против”, тъй като с приетото решение парламентът е затвърдил системното отнемане на права на избирателите.
Той добави, че така за пореден път се е увеличила пропастта между партиите и гражданите, вместо да стане обратното. Той даде пример с държави като Полша, Хърватия и трите прибалтийски републики, където няма праг за преференциите. Кънев настоява това да се случи и у нас.
Парламентът въведе за първи път и опция да се гласува с „Не подкрепям никого”. Причината е, че бе прието задължителното гласуване, а някои от избирателите може да не харесват никой кандидат.
Гласовете „Не подкрепям никого” ще се броят за действителни. Те обаче ще имат значение само за отчитане нивото на изборна активност. Депутатите приеха гласувалите по този начин да не могат да вдигат изборните прагове (за влизане на дадена формация в Народното събрание, европарламента или Общински съвет). Добави Коментар