Човекът, който построи и остави на Бургас университет, навърши 60 години
Ключови думи:
бургас, проф. петко чобанов, юбилей, 60-годишнина, празник, атриум, президент, кмет, димитър николов
Президентът на Бургаския свободен университет проф.д-р Петко Чобанов, който бе негов ректор от 1996 г. до 2010 г., събра представители на науката, образованието, културата и политиката в атриума на Алма Матер на 20 април, за да отбележи своя 60-годишен юбилей. По повод кръглата годишнина проф. Чобанов получи почетен медал от Университета по национално и световно стопанство. Отличието му бе връчено от ректора на УНСС проф.Стати Статев.
директор на в.”Черноморски фар” Димитър Николов (вдясно)
Името на Петко Чобанов ще остане в историята на Бургас затова, че успя да убеди общинските съветници и кмета на Бургас през 2000 г., в условия на усложнена политическа обстановка и тежка корупция, да предадат, макар и срещу непосилно висока цена заради отказа му да плати подкуп, недовършения тоталитарен строеж на градската библиотека за целите на Свободния университет. В този период на хаос и безвластие, над БСУ - най-ценната придобивка на бургаската демокрация, бе надвиснала опасността да бъде запратена в небитието, тъй като към неговия пръв дом – сградата на БКП, (настояща Съдебна палата), настъпваше най-алчното, най-уродливото и безскрупулно лоби на съдебната ни система.
да вдигне сградата на БСУ за рекордно кратък срок, за да прибере прогонените
от Партийния дом студенти
Твърде малко хора вярваха на ректора на частния вуз доц. Петко Чобанов, на академичното настоятелство и на строителните предприемачи братята Динко и Йордан Диневи, че върху парцела срещу Новата поща ще се издигне университет, а не поредната офис и жилищна сграда с магазини. Нещо повече, строителите даваха гаранции да предадат внушителния обект за около година. Амбициозният за времето си проект, от който се виждаше ясно, че може да послужи като реализация само и единствено за учебни цели, е дело на екип от архитектурното студио на покойния вече арх.Петко Йовчев - „Атика Р5”.
Футуристичната сграда, оборудвана с последно поколение учебно-технически средства, бе предадена през 2003 г. и до ден днешен изпълнява функциите на университет, опровергавайки враговете на проф.Чобанов, че рано или късно ще я превърне в печеливш бизнесцентър.
За сравнение Флагман.бг припомня, че към парцела с изоставената библиотека, апетитите на полумафиотските бизнес формирования бяха същите, както и към незавършения и до днес ГУМ, превърнал се в централна язва на прекрасния ни европейски град.
за ценителите на истинския купон
През 2004 г., по време на Никулденската празнична сесия, Общинският съвет присъжда високото звание „Почетен гражданин на Бургас” на проф.Петко Чобанов – за значим принос за развитието на висшето образование и за построяването на новата сграда на Университета.
През 2010 г. професорът по макроикономика Петко Чобанов се оттегля по собствено желание от ректорския пост на частния вуз, в знак на уважение към закона за висшето образование и своите колеги-съмишленици и последователи. Оттогава той се е отдал на втората си природа – дайвингът, както и на двамата си внуци Сашо и Стела.
През февруари т.г. в Бургаския свободен университет започнаха тържествата по повод 25 години от създаването му. Студенти и преподаватели с гордост посрещат наши и чужди учени – в уникална със своята архитектура и комфорт сграда, ненадмината все още като визия и модерно оборудване. Вузът има институционална акредитация от Националната агенция за оценяване и акредитация, както и сертификация по стандартите за качество на Международната организация по стандартизация (ISO).
За четвърт век повече от 23 хиляди студенти за завършили успешно и са поучили своите дипломи. Тук се обучават младежи и от Русия, Казахстан, Словения, Малдивите, Португалия, Германия, Индонезия и Тайланд, Кипър, Китай.