Президентът подписва споразумение в Ню ЙОРК за климатичните промени
В централата на ООН в Ню ЙОРК президентът Росен Плевнелиев ще подпише днес от името на България глобалното споразумение от Париж за климатичните промени. Плевнелиев определи този документ като исторически и от името на държавата ни пое ангажимент Българският парламент да бъде един от първите страни в света, които ще го ратифицират, съобщава БНТ.
Официалният кандидат на България за поста генерален секретар на ООН Ирина Бокова също подчерта огромното значение на споразумението за бъдещето на света.
След дълги и тежки дебати общо 196 държави от целия свят се обединиха в края на миналата година в Париж около общите цели за опазване на климата в дългосрочен план. Президентът Плевнелиев определи този факт като историческо постижение за прогресивното човечество и подчерта важната роля на България в целия процес по взимането на решения.
Надявам се да имаме дебат в България, какво означава това за нас до 2100-ната година, можем ли още от сега да подадем ръка за действия в българската енергетика, образование и производство така, че да комбинираме устойчиви, високотехнологични решения с ясен ангажимент България да бъде една от водещите държави, заяви президентът пред камерата на националната телевизия.
Твърдия си ангажимент, поет от трибуната на генералната асамблея на ООН българският парламент да бъде сред първите ратифицирали споразумението Плевнелиев мотивира с необходимостта да се даде ясен знак, че страната ни е готова на реални действия.
Глобалното споразумение от Париж за климатичните промени е най-дългосрочният документ, подписван някога от страната ни. Неговият срок на действие е до 2100-ната година.
Пред "По света и у нас" генералният директор на ЮНЕСКО и кандидат на България за най-високият пост в ООН Ирина Бокова също определи споразумението от Париж и подписването му днес в Ню Йорк като историческо събитие и подчерта огромната ангажираност на ръководената от нея организация по темите за устойчивото развитие в сферите на науката, образованието и енергетиката.
Разбира се много се радвам, че и българският президент е тук, за да може и България да бъде участник в правенето на история бих казала, каза Ирина Бокова.
Като кандидат за генерален секретар на ООН, тя участва в Ню ЙОРК и в голямата кампания на неправитерствените организации в света за това жена да бъде новият шеф на ООН. Своята позиция за бъдещето на организацията тя ще представи в пореден открит дебат, който е маст от новата прозрачна процедура за избор на генерален секретар.
За мен това е едно добро решение, защото мисля, че ако през 2009 г. процедурата за избор на генерален директор на ЮНЕСКО не беше също толкова открита, отворена, може би нямаше да бъда избрана, и затова участвам в тези диалози със желание и огромно чувство на отговорност и към България, заяви Бокова.
Днес е и официалната й среща с президента Росен Плевнелиев, насочена към действията на българската дипломация в подкрепа на нейната кампания за генерален секретар на ООН.
Междувременно Ирина Бокова заяви в интервю за Франс прес, че твърденията за корупция в ръководената от нея агенция имат за цел да я дискредитират.
Преди броени дни в интернет беше разпространена информация, според която Бокова е назначила на важен пост в ЮНЕСКО недостатъчно квалифициран бразилски гражданин, за да си осигури бразилската подкрепа за кандидатурата си.
В отговор на това твърдение тя заяви, че през 7-те години, през които е начело на агенцията, са били извършени 42 разследвания за потенциален конфликт на интереси и те са довели до отстраняването на 17 души. Бокова допълни, че според нея този слух цели да навреди на реномето ѝ и да саботира кандидатурата ѝ за поста генерален секретар. Добави Коментар