×
Бизнес ЮГ Войната в Ивицата Газа София Парламентарни избори 2023 Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Приходите на хотелиерите се увеличиха с над 17% през март спрямо същия месец на м.г., сочи статистиката
  • Илиан Илиев повика 14 футболисти от чужбина за мачовете на националния отбор
  • Филмът "Кралството на планетата на маймуните" оглави боксофиса на Северна Америка
  • Прокуратурата иска половин милион лева гаранция за Божков, за да бъде пуснат на свобода
  • Хакерите, които пуснаха по телевизии в Латвия парада в Москва на 9 май, са ползвали сървър в България
  • Британец се ще скочи със специален костюм от 8516 м в Хималаите, това е за пръв път в бейсджъмпа
  • Бившият министър Бишинбаев от Казахстан, който закла съпругата си от ревност, е осъден на 24 г. затвор
  • Турция спира покупките на автомобили в публичния сектор за три години, почват икономии
  • Новият ковид води до гадене и диария
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Влияе ли синята светлина от екраните на съня ни


Влияе ли синята светлина от екраните на съня ни
Ключови думи: синя светлина, очи, здраве
20 Януари 2024, Събота, 15:39 ч.
Автор: Флагман.бг

Телефоните на бъдещето може би един ден ще ни позволят да превключваме в нощен режим, който не възприемаме при по-топлите тонове

Когато тази сутрин открехнахте завесите, за да се потопите в слънчевите лъчи, ефектът на доминото от химични реакции се погрижи биологията ви да бъде в крак с безкрайните цикли на деня и нощта.

По-конкретно, точно определен диапазон от дължини на вълните в рамките на дневната светлина - това, което обикновено възприемаме като синьо - задейства вид сензорна клетка в задната част на окото ви, съобщавайки на мозъка ви, че утрото е настъпило и е време да нулирате вътрешния часовник на тялото си, съобщи „Science alert”.

Тези светлочувствителни фоторецептори, наречени вътрешно светлочувствителни ганглийни клетки на ретината (ipRGCs), не допринасят за действителното ни възприемане на цветовете. Това е работа на близките конусовидни клетки.

"Светлочувствителните ганглийни клетки обаче също получават информация от колбичките", казва хронобиологът от Базелския университет Кристин Блуме.

"Това повдига въпроса дали колбичките, а оттам и цветът на светлината, също влияят на вътрешния часовник".

Блуме ръководи екип от колеги изследователи от Университета в Базел, Швейцария, и Института за биологична кибернетика "Макс Планк", Германия, които изследват влиянието на възприеманите цветове върху ежедневния ни биологичен ритъм.

Откритото от тях може да има интересни последици за начина, по който осветяваме нашия свят, и да постави под въпрос някои презумпции за използването на цифрови технологии в тъмните часове на денонощието.

Съвременната научна мъдрост ни съветва да избягваме устройства, които излъчват значително количество синя светлина, като например смартфони, компютърни монитори и таблети, когато би трябвало да се обгръщаме в тъмнина и да си почиваме.

Това е напълно обосновано - ipRGCs в очите ни реагират на къси дължини на вълните на електромагнитното лъчение с размер приблизително 490 нанометра.

Ако това беше единствената налична дължина на вълната, нашите чувствителни към късата дължина на вълната колбички щяха да се задействат (докато дългите и средните колбички щяха да бъдат сравнително тихи), което щеше да е код за мозъка да мисли, че всичко е просто смразяващ се нюанс на синьото.

Като се има предвид, че синята светлина се разпръсква от небето през светлата част на денонощието, логично е очите ни да използват тази дължина на вълната като сигнал за началото и края на времето за сън.

Залети със синьото сияние на флуоресцентни крушки и LED пиксели, нашите ipRGC също толкова охотно сигнализират на циркадния пейсмейкър в главите ни, че е време за игра; измама, която според някои изследвания може да доведе до хаос в здравето ни.

И все пак Блуме имала подозрения, че начинът, по който смесицата от дължини на вълните на светлината влияе на конусите за разчитане на цветовете, може да означава, че в това явление има нещо повече, отколкото се вижда на пръв поглед.

"Проучване при мишки през 2019 г. предполага, че жълтеникавата светлина оказва по-силно влияние върху вътрешния часовник, отколкото синкавата светлина", казва Блуме.

За да решат дали начинът, по който колбичките възприемат редица дължини на вълните, има някаква тежест в начина, по който функционират ipRGCs, задействащи синия цвят, хронобиологът и нейният екип набират осем здрави възрастни мъже и осем жени в 23-дневен експеримент.

След като в продължение на една седмица доброволците привикват към определено време за лягане, те посещават три пъти лабораторията, където са изложени на постоянно контролирано "бяло" сияние, яркожълта или приглушена синя светлина в продължение на един час вечер.

В навечерието на обичайното си лягане и до един час след това участниците бяха подложени на редица тестове, включително наблюдение на мозъчните им вълни, сърдечния ритъм и нивата на хормоните в слюнката.

Нито един от анализите не показа, че възприетият цвят на светлината е повлиял на продължителността или качеството на съня на доброволците.

Вместо това и трите светлинни условия предизвикват забавяне на съня, което предполага, че светлината като цяло има по-сложно въздействие, отколкото се смяташе досега.

Това не означава, че ipRGC не се влияят от "сините" дължини на вълните на светлината. По-скоро бялата светлина, която е изпълнена със сини вълни, но стимулира конусовидните клетки да виждат жълто, червено или лилаво, все още може да влияе на циклите на съня ни.

По същия начин светлината, която изглежда синя, но не е достатъчно интензивна, за да провокира функционирането на ipRGC, може да има слабо влияние върху дневните ритми на тялото ни.

Телефоните на бъдещето може би един ден ще ни позволят да превключваме в нощен режим, който не възприемаме при по-топлите тонове.

"От технологична гледна точка е възможно да се намалят пропорциите на късите вълни дори без регулиране на цвета на дисплея, но това все още не е приложено в търговските дисплеи на мобилните телефони", казва Блуме.

Източник: БГНЕС


В категории: Здраве


Коментари
Рецепта за пай с кайма и картофи
Рецепта за пай с кайма и картофи 13/05/2024, Понеделник 21:00 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Феноменалният Влади Зомбори спечели "Капките" Феноменалният Влади Зомбори спечели "Капките" Той е победителят в 12-ия сезон на шоуто за имитации "Като две капки вода" Веско грубо нареди тази певица: Ти показа, че можеш и да мислиш Веско грубо нареди тази певица: Ти показа, че можеш и да мислиш Фолкаджийката получи висока оценка за певческите си възможности и интелекта си 4 начина да разберете дали партньорът ви крие нещо от вас 4 начина да разберете дали партньорът ви крие нещо от вас Ето кои са те  4 малки неща, които всеки мъж иска в една жена, без съмнение 4 малки неща, които всеки мъж иска в една жена, без съмнение Истинските мъже искат жена, която ги вдъхновява, защото в живота ѝ се случват страхотни неща Зодиите, които карат родителите си да се гордеят с тях Зодиите, които карат родителите си да се гордеят с тях Кои знаци имат безмилостен стремеж майка им и баща им да се гордеят с тях Представители на европейската комисия ще заседават утре в Бургас и ще пътуват с електрическите ни автобуси Представители на европейската комисия ще заседават утре в Бургас и ще пътуват с електрическите ни автобуси Ще има и празничен концерт с ефектно шоу от дронове, за да се види какво е постигнато от по Оперативна програма "Транспорт" Рецепта за пай с кайма и картофи Рецепта за пай с кайма и картофи Вкусно и засищащо ястие 5 гряха, които ви пречат да отслабнете в областта на корема 5 гряха, които ви пречат да отслабнете в областта на корема С възрастта става особено трудно да се премахне коремът - понякога дори диетата и спортът не помагат Рачков влезе в образа на Веско Маринов, изпоти се яко Рачков влезе в образа на Веско Маринов, изпоти се яко Двамата изпълниха дует - обичания от всички хит "Лятна жълта рокля" Над 12% от българите нямат сметка в банка Над 12% от българите нямат сметка в банка Стотици хиляди бягат от вземане-даване с финансовите институции заради високите такси
3000 евро бонус в Гърция за сигнал за фалшива касова бележка 3000 евро бонус в Гърция за сигнал за фалшива касова бележка Съдействат за разкриване на измами в големи размери Пребиха Стив Бушеми в центъра на Ню Йорк Пребиха Стив Бушеми в центъра на Ню Йорк Актьорът е бил приет в болница 15 загинали след стрелбата по жилищен блок в Белгород с ракета от района на Казачей Лопани 15 загинали след стрелбата по жилищен блок в Белгород с ракета от района на Казачей Лопани Звучи невероятно, но според украински анализатори, руснаците сами са си го взривили, а в същото време Путин уволни военният министър  Любов за Телеца, получава и енергия за лечение Любов за Телеца, получава и енергия за лечение Хороскоп за деня – 13 май 2024, понеделник Ад край Харков, земята е осеяна с разкъсани тела на украински войници и чуждестранни наемници Ад край Харков, земята е осеяна с разкъсани тела на украински войници и чуждестранни наемници Американското списание „Форбс“ пише, че руската офанзива била фалшива, но шест села паднаха за 24 часа в ръцете на окупаторите Шок за лекарите! Жена, обявена за починала, отиде на преглед Шок за лекарите! Жена, обявена за починала, отиде на преглед Поради объркването на жената вече не се изплащали обезщетения, за да се грижи за своя съпруг с увреждания Гърция размаха пръст на новия президент на Северна Македония Гърция размаха пръст на новия президент на Северна Македония  Пътят към ЕС минава през изпълнение на Преспанското споразумение, напомниха в Атина на Скопие след гафа на Гордана Силяновска Първият в света човек с бъбрек, трансплантиран от прасе, почина Първият в света човек с бъбрек, трансплантиран от прасе, почина 62-годишният мъж страдал от тежко бъбречно заболяване Радост за феновете на Гришо, би Атман в Рим Радост за феновете на Гришо, би Атман в Рим  Григор Димитров обаче изстрада победата си, след като стъпи накриво още в първия сет и доигра мача на куц крак Последният мач на Мбапе в Париж с екипа на ПСЖ е тази вечер Последният мач на Мбапе в Париж с екипа на ПСЖ е тази вечер Възпитаниците на Луис Енрике вече си осигуриха 12-ата титла
Любомир Стефанов, политолог: Любомир Стефанов, политолог: Бързо амортизираме политиците си, без да си даваме сметка, че нови просто няма откъде да дойдат Виц на деня Виц на деня - Жена, всичко поскъпна. Трябва да се къпем заедно, да пестим от ток и вода.
- Аз вече се изкъпах при комшията.
Виц на деня Виц на деня При кардиолога:
- Бай Марине, колко бутилки вино изпиваш на ден?
- Две.
- Как така две, аз нали ти разреших само по една?!?
- Аз ходя и при друг доктор...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Обява:
Изгубена шофьорска книжка на жена ми. Който я намери, да я изгори! Възнаграждение
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори