×
Бизнес ЮГ София Парламентарни избори 2023 Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Основателят и лидер на форума в Давос Клаус Шваб се оттегля
  • Руски дронове поразиха енергийни обекти и оставиха на тъмно Сумска област
  • Русия показа новите коли "Волга", които всъщност са изцяло китайски
  • Подобрява се състоянието на жената, пострадала при катастрофата на входа на Аксаково с автомобил на НСО
  • Прокурорската колегия освободи апелативния прокурор на София Радослав Димов и го награди
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Имотните пазари по целия свят се подготвят за криза


14 Септември 2022, Сряда, 14:39 ч.
Автор: Флагман.бг

Централните банки повишават лихвените проценти с най-бързите темпове

По целия свят растящите лихви по ипотечните заеми притискат както купувачите на жилища, така и собствениците на имоти. От Сидни през Стокхолм до Сиатъл купувачите се оттеглят, тъй като централните банки повишават лихвените проценти с най-бързите темпове за последните десетилетия, поставяйки под натиск цените на жилищата.

Междувременно милиони хора, които са взели евтини заеми, за да закупят жилища по време на пандемията и имотния бум, са принудени да плащат по-високи месечни вноски, пише Bloomberg.

Бързото охлаждане на пазара на недвижимите имоти, които заемат водещ дял от богатството на домакинствата, заплашва да влоши глобалния икономически спад. Въпреки че спадът засега не е толкова сериозен, колкото по време на финансовата криза от 2008 г., развитието му е ключов фактор за решенията на централните банкери, които искат да охладят инфлацията, без да накърнят доверието на потребителите и да предизвикат дълбока рецесия. Пазари като Австралия и Канада, където жилищният пазар беше достигнал фазата на "балон", сега са изправени пред двуцифрени спадове на цените и икономистите смятат, че в световен мащаб кризата на имотния пазар едва сега започва.

По-високите разходи за финансиране на недвижими имоти удрят икономиките по много начини. Домакинствата със заеми затягат коланите, докато растящите ипотечни плащания обезсърчават бъдещите купувачи да навлязат на пазара, като забавят цените на имотите и развитието.

В годините след финансовата криза и особено по време на пандемията от COVID-19 пазарът преживя бум, тъй като много семейства потърсиха по-големи пространства и домове, удобни за дистанционна работа. Сега много от тях, които са платили рекордни цени за тези покупки, са изправени пред поскъпването на заемите, и то успоредно с ускоряващата се инфлация, която така или иначе увеличава разходите им за живот. дължащи се на по-високо нулиране, точно както растящата инфлация и потенциалната рецесия са ударени.

„Младите семейства са поели този дълг и никога през живота си не са изпитвали рязко покачване на лихвените проценти в момент, когато техните реални, коригирани спрямо инфлацията заплати падат. Това може да се окаже доста шокиращо за тях", казва Роб Субараман от Nomura Holdings Inc.

Степента, в която кредитополучателите са изложени на нарастващите лихвени проценти, варира значително според държавата. В САЩ, например, повечето купувачи разчитат на жилищни заеми с фиксиран лихвен процент до 30 години. Ипотеките с регулируем лихвен процент представляват средно около 7% от конвенционалните заеми през последните пет години. За разлика от тях, в други страни фиксираните лихви се прилагат само за една или две година, а ипотеките с променлив лихвен процент се движат в съответствие с официалните лихвени проценти. Австралия, Испания, Обединеното кралство и Канада са имали най-висока концентрация на заеми с променлив лихвен процент като дял от новите кредити през 2020 г., според доклад на Fitch Ratings. Нова Зеландия, където цените се повишиха с близо 30% само през 2021 г., е образец на пандемичния жилищен бум и неговото разплитане.

Централната банка повиши лихвените проценти седем пъти през последните 10 месеца, а цените на жилищата паднаха с 11% през юли спрямо пика през ноември миналата година. Икономистите прогнозират, че в крайна сметка те могат да паднат с до 20%. Нова Зеландия, подобно на повечето развити световни икономики, засега се справя със забавянето на жилищния пазар.

Балансите и спестяванията на домакинствата са силни, пазарът на труда процъфтява, а изискванията за отпускане на кредити се затегнаха след финансовата криза, което означава, че евентуална спирала от неизпълнения е малко вероятна. Много собственици на имоти все още разполагат с много собствен капитал от годините на покачване на цените, а в някои "прегрели" райони по-ниските стойности може да позволят на купувачите да навлязат на пазара.

В някои държави правителствата вече се намесват, за да помогнат на потребителите в затруднено положение, изправени пред бързо нарастващите вноски по ипотеките. В Южна Корея политиците наскоро се съгласиха да отделят повече от 400 милиарда вона (290 милиона щатски долара) във фондове, за да помогнат на домакинствата с ипотеки с променлив лихвен процент.

В Полша, където месечните плащания за някои кредитополучатели се удвоиха с нарастването на лихвите, правителството се намеси по-рано тази година, за да позволи отлагане на плащанията за до осем месеца. Този ход унищожи печалбите на големите банки, след като индустрията беше принудена да задели около 13 милиарда злоти (2.78 милиарда щатски долара) в провизии. Китай се справя с ескалиращата имотна криза, свързана с вълна от неизпълнение на задълженията на предприемачи и кредитополучатели, които задържат плащания по ипотеки за непостроени домове.

В Швеция, която в миналото беше един от най-горещите пазари в Европа, цените на жилищата са паднали с около 8% от пролетта, като повечето икономисти сега очакват спад от 15%. Покачващите се лихви също оказват натиск върху имотните компании, които са взели големи заеми, за да финансират своите операции, оставяйки инвеститорите все по-загрижени за способността им да рефинансират този дълг. Спадът на цените се ускорява и в Обединеното кралство. Стойностите на жилищата остават без промяна или падат в почти половината от кварталите на Лондон, показва анализ на Bloomberg. HSBC Holdings Plc предупреди, че търсенето вероятно ще се срине с 20% през следващата година. Според икономистите, цитирани от Bloomberg, в Австралия и Канада се очакват най-големи проблеми на жилищния пазар.

Въпреки че изискванията повечето канадски кредитополучатели да бъдат подложени на стрес тестове, преди да получат ипотека, правят неизпълненията на задължения малко вероятни, затягането на коланите, което може да се усети в цялата икономика, изглежда все по-сигурно. Ипотеките с променлив лихвен процент представляват почти 60% от всички нови жилищни заеми, отпуснати през последната година.

От приблизително половин трилион канадски долара неизплатен променлив ипотечен дълг, месечните вноски по около една трета от него са се увеличили в съответствие с референтния лихвен процент, според проучване на Националната банка на Канада. Камбаните обаче "бият тревога" най-силно в Австралия, където цените на жилищата през август отбелязаха най-големия си месечен спад от почти четири десетилетия насам.

Засега домакинствата демонстрират устойчивост на нарастващите лихвени проценти, но се очаква критичната точка да настъпи през следващата година, когато ипотечни заеми на стойност милиарди долари, фиксирани при рекордно ниски лихвени проценти, ще трябва бъдат рефинансирани. В Австралия срочните заеми обикновено са за сравнително кратък срок от две до три години. Това може да навреди на някои от най-новите собственици на жилища които са купили жилище на рекордни цени и при ниски лихвени проценти. Сега вноските им се увеличават и то успоредно с поскъпването на всички останали стоки и услуги.


В категории: Бизнес


5
Коментара
5 неща, за които мъжете лъжат
5 неща, за които мъжете лъжат 23/05/2024, Четвъртък 21:40 1
Флагман.БГ Задържаха близо 400 г наркотици в Софийско Задържаха близо 400 г наркотици в Софийско 23/05/2024, Четвъртък 18:24 1
5
Коментара по темата
5.
Bbb до 4
14.09.2022 19:00:23
0
4
Парите в кеш винаги са били сила и са давали спикойствие.При една криза,нотариални актове не могат да те нахранят.Сега ще вдигнат лихвите по кредитите за да спрат да се теглят поголовно,след което ще намалее покупателната способност на хората от което ще последва овладяване на инфлацията и чак тогава ще има намаляне на цените защото реално ще има много по малко копувачи за дадено нещо.Кризата никой не знае колко ще продължи,защото е световна, а причините не са само пандемията и войната в Украйна.През това време,ако си принуден да продадеш имот по една или друга причина ,ще можеш само ако е на нормална цена или много по ниска от тези които са в момента дори и да си направил подобрения по него.
Лично аз имам една максима:Когато всички са се втурнали да купуват дадено нещо,е време само да продавам такова,защото цената в този момент е завишена.Когато никой не купува,тогава цената е най ниска и реална.Така беше след 2008 година.Сега времето ще покаже дали съм прав
4.
До 2, Балонът...
14.09.2022 17:23:30
5
6
А вие какво предлагате? Или само дай да плюем, което си е национален спорт!
Дайте предложение какво да правят хората, които имат пари или са в нужда, а не да пишите глупости. Ако си държиш пък парите в банка инфлацията ще ги изяде за има-няма 10 години. Финансист ли сте....или просто много "умен"?!
3.
Пук пук
14.09.2022 17:10:21
2
12
Всички глупаци които се включиха в надуването на балона чрез покупка на имоти без да имат нужда от тях и с това допринесоха за главоломното скачане на цената на квадратен метър.Сега ще гледат как строители, предприемачи и брокери си харчат паричките им, а те ще си останат едни прости длъжници към банките за цял живот.
ХА ха ха 100 000 евро най малко за апартамент от 100 квадрата по БДС, а всъщност са 70 квадрата чиста площ, не мерси ще живея под наем за 300- 400 лева на месец вместо да се превърна в роб.
Повечето хора такива суми никога не са ги виждали на куп , но продадоха наслдствата си и добавиха и кредити за да си купят имот ново строителство, защото някой ги излъга че апартамент на 40 години вече е стар.ха ха ха
2.
Балонът се надува, надув
14.09.2022 16:47:26
3
9
Сакън лихвичките да не скачат, че ще има сълзи и сополи.Идиотите дето си натикаха спестените пари в две стаи и един кенеф за да не ги изядяла инфлацията сега ще почакат за да си ги възвърнат, а през това време това което са купили ще остарява и ще мухлясва.Но по големите олигофрени които теглиха кредити за да купят един котурник и то по БДС сега ще го духат.
В едно съм се убедил през годините ,че агнетата затова са агнета за да ги стрижат постоянно за вълна.
1.
Ох, баня, ох, кеф
14.09.2022 15:21:14
0
10
Ся ко прави тоя левент Владо Колев и другите лизачи покрай тиквата, ще са притежатели на много бетон и желязо за дълго
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
6 кандидат-депутати от ГЕРБ-СДС, които заслужават Вашата подкрепа 6 кандидат-депутати от ГЕРБ-СДС, които заслужават Вашата подкрепа Те с добри биографии, притежават знания и умения, за да защитават интересите на своите съграждани БДЖ получи първите 19 вагони втора ръка от Германия, чака още 51 БДЖ получи първите 19 вагони втора ръка от Германия, чака още 51 Страната ни продължава традицията железопътният ни транспорт да е мърляв със стари изтърбушени влакове ЛГБТИ разбра, че няма как да пробие сред консервативните българи и таргетира децата чрез киното ЛГБТИ разбра, че няма как да пробие сред консервативните българи и таргетира децата чрез киното Ролята на лошите, разбира се, поемат закостенелите родители, които не разбират поривите на младите души Училището не трябва да е само сбор от уроци, изпитвания, оценки, а свят, в който учениците умеят да се забавляват Училището не трябва да е само сбор от уроци, изпитвания, оценки, а свят, в който учениците умеят да се забавляват Не можем да заменим ролята на учителя с робот, но в много от предметите дигитализацията навлезе  Жена почина в зъболекарски кабинет Жена почина в зъболекарски кабинет ИА „Медицински надзор“ назначи проверка по случая Разследват полицай, предлагал секс на 13-годишно момиче Разследват полицай, предлагал секс на 13-годишно момиче Униформеният е временно отстранен, след като в социалните мрежи е публикуван скандален клип Банките затягат ипотечното кредитиране Банките затягат ипотечното кредитиране От АББ отбелязват още, че банковата система у нас се характеризира с високи нива на капиталова адекватност Популярните бургазлии, които изпращат абитуриенти своите деца от Випуск 2024 Популярните бургазлии, които изпращат абитуриенти своите деца от Випуск 2024 Сред тях има бъдещи лекари, прависти, криминалисти и IT специалисти За екипа ми няма задна скорост, отсече Иван Гешев и представи листата на КП „Граждански блок” в Бургас За екипа ми няма задна скорост, отсече Иван Гешев и представи листата на КП „Граждански блок” в Бургас Партии в България няма, те са търговски дружества, които целят само едно - търговия с власт и влияние, каза лидерът на Коалицията Акад. Николай Денков, ПП-ДБ: За 3 години напреднахме 3 пъти по-бързо, отколкото за 12 г. с ГЕРБ и Борисов Акад. Николай Денков, ПП-ДБ: За 3 години напреднахме 3 пъти по-бързо, отколкото за 12 г. с ГЕРБ и Борисов Делян Пеевски и Бойко Борисов "дръпнаха ръчната спирачка" на държавата и затова отиваме на избори. България може да се управлява и без ГЕРБ, категоричен е доскорошният премиер
Какви изненади се очакват на изборите в Нидерландия Какви изненади се очакват на изборите в Нидерландия Крайнодясната Партия на свободата набира сила Шок: Крал Чарлз III удари шамар на Елизабет II след смъртта й Шок: Крал Чарлз III удари шамар на Елизабет II след смъртта й Едва ли някой е очаквал точно това да се случи с монарха на Великобритания Русия мести едностранно границата си в Балтийско море, за сметка на Литва и Финландия Русия мести едностранно границата си в Балтийско море, за сметка на Литва и Финландия Настоящите географски координати, установени от Съвета на министрите на СССР през 1985 г., „не отговарят напълно на сегашното географско положение“, твърдят авторите на проекта Той задмина по богатство майка си Той задмина по богатство майка си Имението Сандригам и замъкът Балморал са най-ценните активи Рейтингът на Джо Байдън се срива Рейтингът на Джо Байдън се срива Падна до най-ниското си равнище за последните две години Руски дипломат размаха пръст на ЕС, Брюксел ще си върне това, което възнамерява да "открадне" Руски дипломат размаха пръст на ЕС, Брюксел ще си върне това, което възнамерява да "открадне" Кирил Логвинов коментира плана за подаряване на Украйна печалбите от замразените руски активи  Украйна загуби и Клещеевка, а от Генщаба заговориха и за „маневри“ край Покровск Украйна загуби и Клещеевка, а от Генщаба заговориха и за „маневри“ край Покровск Руски дронове поразиха енергийни обекти и оставиха на тъмно части от Сумска област. Очаква се и там настъпление на окупаторите Телецът може да спечели много пари, а Овенът да се пази от досадници и насилници! Телецът може да спечели много пари, а Овенът да се пази от досадници и насилници! Хороскоп за деня – 22 май 2024, сряда Руснаците окупират Бали и на местните това не им харесва Руснаците окупират Бали и на местните това не им харесва Местен курорт беше преименуван на шега на "Новата Москва", но опасенията от колонизация не са на майтап Коя е хитовата прическа на Лято 2024 Коя е хитовата прическа на Лято 2024 Бретони и рошави коси за непринудена, но разкошна визия
Министърът на образованието Галин ЦОКОВ като Соломон: Министърът на образованието Галин ЦОКОВ като Соломон: Всички зрелостници ще получат точките от проблемната задача в матурата по БЕЛ Виц на деня Виц на деня - Разделихме се с жената!
- Вземи бутилка, да "удавиш" мъката!
- Не става!
- Защо, пари ли нямаш?!
- Пари има, мъка НЯМА!...
Виц на деня Виц на деня -Както казва Кобилкина: Има два вида рускини - вменяеми и невменяеми.
По време на с*ксове едните викат "в меня", а другите - "не в меня".
Статус във фейсбук Статус във фейсбук 9. Наистина харесвам обувките си. Удобни са, когато тъпчеш хората.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори