×
Бизнес ЮГ София Парламентарни избори 2023 Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Роберт Фицо дойде в съзнание след тежката операция
  • Ето какво време ни очаква днес
  • Откриват мащабен форум на Google в София
  • Радев ще удостои с Почетния знак на президента изявени български дейци
  • Путин пристигна в Китай на държавно посещение
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

При апендицит всеки час е важен


При апендицит всеки час е важен
Д-р Кирил Симеонов, старши лекар в Първо хирургично отделение на УМБАЛ-Бургас
08 Октомври 2021, Петък, 13:16 ч.
Автор: Флагман.БГ

На всички въпроси отговаря опитният хирург д-р Кирил Симеонов от УМБАЛ-Бургас

„Апендиксът е голям артист“. Това признава хирургът д-р Кирил Симеонов, старши лекар в Първо хирургично отделение на УМБАЛ-Бургас.

„Коремната сливица“, както го наричат някои анатоми, е особено податлива на инфекции в детска възраст. Каква е причината за това? Колко бързо се разгръща инфекцията? Лесно ли се разпознават симптомите на апендицита? Кои са най-опасните усложнения? Защо операцията не бива да се бави? И бързо ли се възстановяват децата след нея?

На всички тези въпроси отговаря опитният хирург д-р Кирил Симеонов.

Апендицитът е най-честото остро хирургическо състояние при децата– каква е причината за този „феномен“? „Апендиксът е лимфоиден орган на дебелото черво, някои анатоми го наричат „абдоминалната сливица“. Той реагира на всички възпалителни процеси, които започват в коремната кухина“, обяснява д-р Кирил Симеонов.

При жените например инфекциите на яйчниците могат да бъдат съпроводени с апендицит, защото са с единна лимфна система. При децата възпаленията най-често се „разгръщат“ във възрастта между 7 и 14 години, разкрива още хирургът. „Причината е чисто анатомичното развитие на апендикса в тази възраст като лимфоиден орган на дебелото черво и е свързана с по-честите инфекции от коремен произход“, допълва д-р Симеонова.

При най-малките – под 7 години, както и при най-възрастните – над 70 години, апендицит се наблюдава много рядко. „При възрастните хора този орган закърнява и спира да изпълнява функцията си“, уточнява специалистът от УМБАЛ „Бургас“.

Как прогресира инфекцията?

„Има няколко теории за развитието на апендикса, но те все още не могат да обяснят каква е причината за апендицит. Рисковите фактори са всички възпаления в тазовото дъно. Също така някои инфекциозни процеси на целия организъм, при които отреагират и коремните органи“, разкрива още д-р Симеонов.

И изрежда как прогресират формите на възпаление на апендикса:

Катарална – това е началната форма, при която апендиксът само се зачервява, инициира се, става набъбнал;

Флегмонозна – при нея има гнойно-възпалителни процеси в цялата дебелина на стената на апендикса, които си личат видимо;

Деструктивна – това е последната форма при възпалителния процес, при която има умъртвяване, гангрена на апендикса, която води до перитонит.

Болката е водеща, често се „мести“

„Апендиксът е голям артист“, признава д-р Симеонов, когато трябва да отговори каква е клиничната картина при апендицит. „Той може да бъде със симптоматика на възпаление на жлъчния мехур, на гастрит, на панкреатит, на аднексит (възпаление на яйчниците) при жените. Клиничната картина може да бъде най-различна и това води много често до грешки“, не крие хирургът.

„Основният симптом е болката, като тя има характерни локализации в корема. В началото възпалителният процес на апендикса може да е високо, в горната част, в епигастриума на корема, като постепенно слиза ниско долу – в областта на сляпото черво, и се локализира. Следващият симптом е повръщането, друг белег може да бъде температурата“, споделя опита си д-р Симеонов.

Нивото на левкоцитите е ключов белег

При поставянето на диагнозата ключови са и изследванията на кръвта, като основен маркер е нивото на левкоцитите, изтъква старши лекарят от Първо хирургично отделение на УМБАЛ-Бургас.

При апендицит, в зависимост от тежестта на инфекцията, могат да са в диапазона от 10 до 14-15-16-17 000 левкоцита. „Докато при възпалителни процеси – например на горните дихателни пътища при децата, минават над 20 000. Затова, когато се съобразяваме с възрастта на пациента, винаги гледаме левкоцитите, защото, щом са над 20 хиляди, това говори за друго заболяване“, обяснява д-р Симеонов.

Перитонитът – най-опасното усложнение

Бързата консултация с хирург при коремна болка е повече от задължителна. „Развитието на деструктивните форми на апендицита става за часове. Това са 6-8-12 часа и трябва да се избърза, за да се предотврати деструкцията на апендикса“, категоричен е специалистът.

„Най-опасното усложнение с висок процент смъртност е перитонитът. Апендикуларните перитонити са изключително тежки, защото се предизвикват анаеробни инфекции от бактерии, които се намират в дебелото черво“, предупреждава д-р Симеонов.

„Затова има едно златно правило – по-добре е да оперираш един невъзпален апендицит, отколкото да чакаш, наблюдаваш и да взимаш по-късни решения. Разбира се, когато се проследява пациентът в динамика, тези рискове намаляват“, уточнява хирургът.

„Пак казвам – апендицитът е изключително коварно заболяване, защото клиниката му много зависи от разположението на апендикса в коремната кухина.

Той е подвижен орган. Може да бъде разположен ниско тазово, може да е зад сляпото черво, може да е ретроперитонеално, т.е. още по-дълбоко, при което симптоматиката му съвсем става друга, съвсем е замъглена картината, затова се получават неприятни грешки.

Мен са ме учили старите хирурзи – по-добре оперирай един никакъв апендицит, отколкото да седиш и да го наблюдаваш!“, казва д-р Симеонов.

Премахва се и лапароскопски

Лечението на апендицита е единствено оперативно. „Апендиксът може да се премахне, разбира се, и лапароскопски – интраоперативно се вижда как е разположен.

Може например да се започне лапароскопски. Но ако е разположен твърде дълбоко, ретроперитонеално, ендоскопската техника или уменията на ендоскописта не са толкова добри, се преминава към отворена апендектомия“, обяснява хирургът. И разкрива, че в повечето болници апендиксът се премахва именно така.

„Лапароскопската техника се практикува в определени клиники, които се занимават изключително активно с лапароскопски операции, защото има подготовка за тази операция, тя се работи по спешност“, изтъква специалистът от Бургас.

Възстановяването отнема около седмица

Хубавото е, че след операцията пациентите са абсолютно пълноценни. „Възстановителният период зависи от това на какво ниво е бил възпален апендиксът, дали е бил перитонит, дали имаме локални възпаления. Средно отнема 5-7 дни като със съвременните антибиотици бързо се потушават инфекциите и усложненията“, успокоява д-р Симеонов.

Препоръката му е 10-14 дни след операцията да се спазва диета. „Хубаво е да не се ядат груби целулозни храни – боб, леща, зеле, дини, пъпеши, краставици. Хранителният режим да бъде щадящ – супи, бульони, пюрета, кремсупи. Да се яде по малко, начесто, да се щадят болните черва. И пациентът да се захранва постепенно“, съветва хирургът.

Двигателният режим в първите 7-10 дни след операцията също трябва е щадящ. „Силовите игри за децата не са подходящи, но няма пречка да ходят на разходки. Движението трябва да е нормално, без да се натоварва коремната стена със спорт. И, разбира се, децата да се пазят от травми в оперативната зона“, съветва специалистът от Първо хирургично отделение на УМБАЛ-Бургас.


В категории: Бургас


Флагман.БГ 5 неща, които мъжете силно искат 5 неща, които мъжете силно искат 16/05/2024, Четвъртък 22:00 0
Флагман.БГ Бременна ли е тази фолк певица Бременна ли е тази фолк певица 16/05/2024, Четвъртък 20:40 3
Флагман.БГ Никога не пръскайте парфюм върху косата си Никога не пръскайте парфюм върху косата си 16/05/2024, Четвъртък 20:21 0
България Всички новини
Извънредно! Осъдeн на доживотен затвор за убийство на родителите си полицай се барикадира в дома си (СНИМКИ) Извънредно! Осъдeн на доживотен затвор за убийство на родителите си полицай се барикадира в дома си (СНИМКИ) На място има полицейски екип и психолози РЗИ и МВР погнаха новата професия "Балонеса" РЗИ и МВР погнаха новата професия "Балонеса" Санкциите за търговците нарушители започват от 3000 лева 5 неща, които мъжете силно искат 5 неща, които мъжете силно искат Вижте в следващите редове кои качества силният пол намира за атрактивни 4 черти на поведение издават ниско самочувствие 4 черти на поведение издават ниско самочувствие Ето кои са те  Неземно щастие очаква тези 3 зодии до дни Неземно щастие очаква тези 3 зодии до дни Ето кои са късметлиите според астролозите Задава се академична цензура, която изключва истини и забранява мисленето Задава се академична цензура, която изключва истини и забранява мисленето Университетите са провокирани преди най-светлия празник да подготвят протестни действия  Рецепта за пълнен патладжан с кайма Рецепта за пълнен патладжан с кайма Ако обичате вкусните и засищащи ястия, то този патладжан е точно за вас. Гарантираме, че никой на масата няма да остане гладен Бременна ли е тази фолк певица Бременна ли е тази фолк певица Подозренията се появиха след участие на чаровната брюнетка Пробвали ли сте монашеска баница с ябълков пълнеж, нещо уникално е! Пробвали ли сте монашеска баница с ябълков пълнеж, нещо уникално е! Ако някой ми беше казал, че кекс с ябълки ще е такава вкусотия, нямаше да му повярвам никога Нойзи не се яви на делото за конфискация на автомобила му, съдът го глоби Нойзи не се яви на делото за конфискация на автомобила му, съдът го глоби Насрочено е следващо заседание на 6 юни, тогава ще стане ясно дали БМВ-то на Нойзи ще бъде конфискувано
Пекин и Москва укрепват връзките си на фона на засиленото руско настъпление в Украйна Пекин и Москва укрепват връзките си на фона на засиленото руско настъпление в Украйна Двудневното държавно посещение на Путин в страната, която е сред най-големите съюзници на Русия, идва в момент, когато въоръжените сили на Москва засилват настъплението си в Харковска област в Североизточна Украйна Заради Олимпиадата нощувка в хотел в Париж струва около 411 евро Заради Олимпиадата нощувка в хотел в Париж струва около 411 евро Тази цена е ниска, по-рано нощувките струваха до 699 евро средно Байдън срещу Тръмп в директен дебат на 27 юни Байдън срещу Тръмп в директен дебат на 27 юни Готов за мошеника Джо, коментира бившият президент Той бе най-привлекателният илюзионист, но днес го обвиняват в сексуално насилие над непълнолетни Той бе най-привлекателният илюзионист, но днес го обвиняват в сексуално насилие над непълнолетни Дейвид Копърфийлд в продължение на десетилетия тормозил 16 жени, които тогава били непълнолетни, се казва в обвинението Това се случва на почти всеки тийнейджър, а може да говори за страшна болест Това се случва на почти всеки тийнейджър, а може да говори за страшна болест Тя мина през Ада, докато майка й подозираше, че всичко се дължи на възрастта й Гардовете на Фицо действали като аматьори? Ген. Коджейков с мрачна прогноза за Европа заради мигрантите Гардовете на Фицо действали като аматьори? Ген. Коджейков с мрачна прогноза за Европа заради мигрантите Ако има втора атака някъде отзад, премиерът на Словакия щеше да бъде доубит, коментира бившият началник на българската национална служба за охрана  Кой е виновен за стрелбата срещу Фицо? Атентаторът бил радикализиран старец Кой е виновен за стрелбата срещу Фицо? Атентаторът бил радикализиран старец Напрежението е къкрило като в тенджера под налягане, коментира  Милен Керемедчиев Путин пристигна в Китай Путин пристигна в Китай Надява се да задълбочи стратегическото партньорство между двата най-мощни геополитически съперника на САЩ Простреляният премиер на Словакия дойде в съзнание след дълга операция Простреляният премиер на Словакия дойде в съзнание след дълга операция Полицаи са застанали до входа на болница "Рузвелт" в словашкия град Банска бистрица, където беше опериран Роберт Фицо Предците на Хомо сапиенс са ловували с бягане на дълги разстояния Предците на Хомо сапиенс са ловували с бягане на дълги разстояния Книгите, посветени на праисторията, показват множество илюстрации на групи ловци, въоръжени с копия, приближаващи бавно към плячката, или обкръжили капан
Доц. Наталия КИСЕЛОВА Доц. Наталия КИСЕЛОВА Промените в Закона за хазарта не бяха приети по правилата на Конституцията Виц на деня Виц на деня - Учителката пита ученик:
- Кажи ми, какво знаеш за Луи 16-ти?
- Отрязали са му главата г-жо.
- Друго?
- Друго не са му рязали.
Виц на деня Виц на деня - Започнах работа в администрацията!
- Какво по-точно?
- И аз не мога да ти кажа...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук По-добре да хвърлиш букета, отколкото да го гушнеш...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори