×
Бизнес ЮГ София Парламентарни избори 2023 Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Коронавирусът вече има над 1000 мутации


02 Ноември 2020, Понеделник, 11:40 ч.
Автор: Флагман.бг, снимка: Архив

Горчивият опит със сегашната пандемия показва, че трябва да се влагат сериозни средства в медицина и научни изследвания

 

Проф. Радостина Александрова е завършила с отличие Биологическия факултет на СУ “Св. Кл. Охридски". Притежава магистърска и докторска степен по вирусология и е професор по “Морфология” в Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей при  БАН. Хоноруван преподавател е в БФ на СУ (от 1998 г. към Лаборатория ”Вирусология”, 2007 – 2014 г. - към катедра „Генетика”; от 2016 г. – към катедра «Биохимия») и Медицинския факултет (2011-2014 г.) на СУ «Св. Кл. Охридски», както и към Училището за докторанти на БАН (от 2012 г.)

 Автор и съавтор на повече 180 научни статии в национални и международни списания и сборници от конгреси и конференции, на повече от 500 участия в научни форуми, 4 глави от книги. Член на Съюза на учените в България и на Ръководството на Имунологичното дружество в България. Ръководител на докторанти и специализанти от България и чужбина. проф.Радостина Александрова дава интервю за колегите от вестник Монитор, което препечатваме във Флагман.бг.

- Проф. Александрова, на какво се дължи драстичният скок на заразени с COVID-19 напоследък? Можем ли да кажем, че вирусът е станал по-агресивен?

- В никакъв случай не бива да приписваме някакви свръхестествени свойства на вируса. SARS-CoV-2 предизвика пандемия, защото е нов за хората и срещу него нямаме изграден имунитет, не разполагаме и с ваксина. В същото време той се предава успешно от човек на човек и за момента няма как да му „противодействаме“ освен чрез прилагане на познатите ни ограничителни мерки, които няма как да бъдат 100% ефективни. Освен това навлязохме в есенно-зимния сезон - той е благоприятен за разпространението на респираторните вируси, които се предават по въздушно капков път, какъвто е и SARS-CoV-2.Отпуските и слънчевото лятно време останаха назад, сега прекарваме повече време в затворени помещения, а вирусът се предава от човек на човек при близък контакт – смята се, че 15 минути на разстояние по-малко от 1.5 метра до човек, който отделя вирус, са достатъчни за заразяване. Именно това поражда необходимостта от спазване на физическа дистанция и използване на предпазни средства. Смятам, че всички спазваме добра лична хигиена по принцип.

- Има ли все пак някакви мутации, какво се забелязва като тенденция от началото на пандемията досега?

- Новият коронавирус показва сравнително ниско ниво на възникване на мутации, два пъти по-ниско от това на грипния вирус, например. Въпреки това вече са описани над 1000 различни мутации, които се срещат с различна честота, някои от тях са по-чести в определени географски области. Специално внимание заслужава една мутация (D614G), която е възникнала в началото на годината и днес се открива в почти всеки SARS-CoV-2, изолиран от инфектиран човек. Все още не знаем със сигурност какво точно е значението й. Според някои учени, тя просто се е появила достатъчно рано в еволюцията на вируса и това е причината да е повсеместно разпространена. Тук е мястото да припомним, че огромната част от появяващите се във вирусите мутации всъщност са „неутрални“. Това не е случайно, тъй като клетките на животните и човека не са се променили съществено през последните хиляди и милиони години. И вирусите нямат интерес да бъдат прекалено изменчиви в такава стабилна среда. Освен ако не започнем да ги „притискаме“ чрез изграждания срещу тях имунен отговор, чрез прилагане на специфични антивирусни агенти. Но това е една отделна тема. Според други изследователи мутацията D614G е допринесла по някакъв начин за по-успешното предаване на вируса от човек на човек. Специалистите са единодушни, че тя по никакъв начин не е свързана с по-тежко протичане на болестта, по-дълъг престой в болница или по-голяма смъртностот COVID-19. Към момента няма научно потвърдена информация някои от познатите ни мутации или варианти на вируса да представляват по-голяма опасност за човешкото здраве.

- Какво да очакваме през зимата с понижаването на температурите, ще има ли промяна в циркулацията му?

- Вирусите се чувстват добре при ниски температури. Смята се, че студеното и сухо време е особено подходящо за разпространението на SARS-CoV-2. Вирусът се излъчва от инфектирани хора във влажни капчици, които те отделят при дишане, говор, пеене, кихане и кашляне. Сухото време спомага за „изсъхването“ на вируса, в резултат той „олеква“, може да измине по-големи разстояния и да се задържи по-дълго време във въздуха. Студеното и сухо време затруднява и защитната реакция на нашия организъм – например, кръвта се отдръпва от носната лигавица, а в нея се съдържат клетки и фактори на имунната система, появяват се микроранички, които улесняват навлизането на вируса. Неслучайно епидемиите със SARS-CoV-1 и SARS-CoV-2 набраха скорост съответно през ноември 2002 г. и декември 2019 – това са най-студените месеци в Китай, а точно през споменатите две години са били и най-сухите.

- Грешка ли беше според вас присъственото започване на учебната година и превърнаха ли се училищата в огнища на зараза?

- Всички очаквахме с надежда присъственото започване на учебната година. Наблюденията на Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията показаха, че в Европейския съюз повторното отваряне на училищата през пролетта на 2020 г. не е било свързано със значително повишаване на нивото на предаване на заболяването в обществото. Отличник в това отношение е Дания. От друга страна, опитът в Израел от май 2020 г. демонстрира, че при липса на мерки за безопасност училищата могат да се превърнат в опасни огнища на инфекция.Трябва да се съобразяваме с конкретните реалности и да реагираме по най-добрия възможен начин. Няма готови рецепти и лесни решения.

- Британско проучване показа, че боледуващите без симптоми губят по-бързо антителата си, има ли основание такава хипотеза?

- Имунният отговор срещу SARS-CoV-2 продължава да бъде пъзел, в който много от парченцата липсват. Съобщено е за наличие на антитела поне 4 месеца след заразяване със SARS-CoV-2, усилено се проучва клетъчният имунен отговор. Появиха се съобщения, че съществува зависимост между тежестта на протичане на заболяването и продължителността на изградения имунен отговор срещу вируса. Но въпросите са повече от отговорите. Не знаем колко време ще продължи имунният отговор при хората, които вече са се срещнали с този вирус, не знаем какво ниво на имунитет ще ни предпази от следваща инфекция, и дали ще предотврати инфекцията въобще, или ще намали тежестта на клиничната картина. Установено е, че повторни инфекции с коронавирусите, които предизвикват обичайни настинки, не са рядкост и започват от 6ия месец след първоначалната инфекция, а максимумът им е една година след нея. Все още не е ясно какъв ще бъде сценарият при SARS-CoV-2.

- Много лекари очакват по-ниска заболеваемост при грипа тази зима заради предпазните мерки. Можем ли да очакваме това, при условие, че отново не достигнаха и противогрипните ваксини?

- Грипният сезон в Южното полукълбо току-що приключи и по мнението на специалистите е бил лек. СЗО също отбелязва, че циркулацията на грипни вируси е сравнително ниска за тази част на годината. Предполага се, че това се дължи на строгите мерки за ограничаване на COVID-19. Причината е, че SARS-CoV-2 и грипните вируси се разпространяват по един и същи начин. Тази година е особено важно да се предпазим от инфекция с грипен вирус, защото освен че ще си спестим неудобство и страдание в личен план, ще намалим натиска върху здравната система. Опитът, натрупан в началото на 2020 г. показа, че е възможно човек да се окаже заразен и с грипен вирус, и с новия коронавирус. Такива данни дойдоха от болници в Китай, в САЩ. Все още не е ясно колко голяма е вероятността това да се случи. Специалистите не изключват варианта двата вируса да си помагат, например при потискането на имунния отговор на инфектирания с тях човек.

- Основателно ли е да смятаме, че противогрипната ваксина създава по-висок имунитет и може да ни предпази до известна степен от COVID-19?

- Противогрипната ваксина изгражда имунитет срещу конкретния грипен вирус, срещу който е създадена. Според проучване, проведено с над 13 000 души (неваксинирани и ваксинирани с ваксина за грипен сезон 2019/2020 г.) е установено , че противогрипната ваксина не е повишила честотата на COVID-19, нито тежестта на клиничната картина. Това от една страна. От друга, появиха се съобщения (които все още не са официално публикувани), че при ваксинирани с противогрипна ваксина хора над 65-годишна възраст в САЩ и в Бразилия – две от най-силно засегнатите от пандемията държави, честотата на COVID-19 е била по-ниска, включително по-рядко се е стигало до лечение в болнично заведение, смъртността също е била по-малка. Най-общо, авторите допускат, че това може да се дължи на способността на противогрипната ваксина да повлияе върху общи клетъчни и молекулни механизми на имунната ни система. В момента е твърде рано да се прави такова заключение, тъй като проверката на подобна хипотеза изисква провеждане на целенасочени и задълбочени проучвания.

- Има ли проучване на колко години общо взето ставаме свидетели на подобни пандемии, има ли някаква цикличност тук?

- Всяка година се появяват по 5-6 нови за човека вируси, но за щастие изключително рядко някой от тях е едновременно патогенен за хората и може да се предава успешно от човек на човек. Предизвиканите от грипни вируси пандемии възникват на 10-40 години, последната беше през 2009 г. (свинският грип), а предишните – през 1968 година (грипът Хонгконг) и 195 г. (Азиатският грип). От началото на този век се появиха три нови патогенни за човека коронавируси, третият предизвика пандемията COVID-19. Дали и кога ще се появи нов такъв коронавирус (или друг вирус) няма как да знаем. Но горчивият опит със сегашната пандемия показва, че трябва да се влагат сериозни средства в медицина и научни изследвания. Да се опитаме да проследим какво се случва в прилепите, които са потенциални работилници за нови вируси; има ли вируси, които буквално чукат на вратата, за да се прехвърлят при нас. И да се подготвим за тях. Да изследваме факторите, които допринасят за разпалването на огнищата и превръщането им в епидемии и пандемии. Да променим отношението си към природата.


В категории: COVID-19


3
Коментара
Флагман.БГ Тя стана кожа и кости. Какво стопи тази миска Тя стана кожа и кости. Какво стопи тази миска 10/06/2024, Понеделник 17:40 2
3
Коментара по темата
3.
*********
03.11.2020 01:38:04
0
0
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
2.
Един грип
02.11.2020 12:32:20
0
2
И това е коронавирус, вече други грипове - няма , честито на печелившите които откват в болницата за да ги лекуват а то какво става накрая - много по зле
1.
От опит
02.11.2020 12:25:17
1
3
Миналата година пипнахме и двата грипа. Децата ги "донесоха" от училище и се изпозаразихме всички подред.
Да спрат да ни обясняват, че училищата били "сигурни". Никога не са били. Особено в България.
Ние сме по-скоро като Израел, а не като Дания, така че да затварят и прогимназиалните ученици, докато е време. Даже вече са закъснели.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
„Военна полиция“ разкри опити за измами с мними имоти на Министерството на отбраната „Военна полиция“ разкри опити за измами с мними имоти на Министерството на отбраната На потенциални купувачи са предлагани имущества в София с фалшиви договори за собственост Наталия Кобилкина разцепи: От 7 месеца не съм лягала с мъж, но имам чуднички играчки Наталия Кобилкина разцепи: От 7 месеца не съм лягала с мъж, но имам чуднички играчки Сексоложката заяви, че за момента мъж не й трябва   Храни, които да ядем редовно за по-добро цялостно здраве Храни, които да ядем редовно за по-добро цялостно здраве Ето кои са те  ЦСКА поиска 1,5 години за изграждане на нов отбор ЦСКА поиска 1,5 години за изграждане на нов отбор За това са нужни три трансферни прозореца, обявиха "червените" Извънредно! Голямо наводнение в Бургас Извънредно! Голямо наводнение в Бургас Комлука заприлича на Венеция Нужна е постоянна изборна администрация и ценз в Секционните комисии Нужна е постоянна изборна администрация и ценз в Секционните комисии - Г-жо Семерджиева, дълго броене беше. Минаха повече от 24 часа от началото на изборния ден. Как се чувствате? - Наистина беше дълго. Отчитането на резултатите стартира в 23 ч. вчера, тъй като секционните комисии доста се позабавиха с пристигането им до РИК. Това е разбираемо, обемът на работа, който трябваше да свършат изобщо не беше малък - брояха се хартиени и машинни бюлетини за Европарламент и за Народно събрание, в същото време и преференции за двата избора. Правили сме двоен избор, но при последните, които организирахме - за НС и за президент, единият преференциален вот липсваше. Трудно беше за хората. Някои от секциите, които участваха в обученията, бяха насочени да си проверят протоколите в създадената система от ЦИК и тези, които го направиха, бяха без нито една грешка. Надявам се да си получат и бонуса от 25 лв., въпреки че до момента не е ясно каква ще е системата за отчитане на безгрешните протоколи. - Но имаше доста, сякаш нехайно попълнени протоколи, заради което имаше известно забавяне. - Това се дължи основно на два фактора. Членовете на комисиите се сменят често и в последния момент. От години се настоява да има постоянна изборна администрация, да има някакъв ценз за хората в Секционните комисии. Сега единстввеното изискване е да владеят български език, но все пак се работи с числа и са нужни елементарни познания за това коя политическа сила каква е. Идваха протоколи, които бяха изписани добре на чернова, но когато се стигна до белова, бяха записани резултатите на съвсем други партии. ЦИК много настоява да няма грешки и зачерквания в протоколите, но когато е очевидно, че резултатът от черновата е преписан грешно, няма как да не се направи корекция. Слаба е и заинтересоваността на хората в комисиите. Голяма част от тях отиват, само за да получат възнаграждение, а не да участват активно в работата. Комисиите в областта са 7 и 9-членни, но на практика капацитетът е не повече от 4 човека. Това създава тези неразбории в отчитането на резултатите. - Имаше ли изнервени хора, както в предходни години? - Не. Смея да твърдя, че приключихме сравнително бързо, предвид факта, че бяхме двойни избори, с двоен протокол, с преференции и машинно плюс хартиено гласуване. На местните избори също приключихме по същото време - около 22 ч. Обработката в РИК-Бургас не е бавна, организацията е много добра. Всички бяха настанени в зала „Арена Бургас” без да чакат в автобуси, без да мъкнат тежки чували. На 340 секции - горе-долу половината от общия брой, Община Бургас беше организирала да се взимат чувалите и да се предават резултатите. Хората бяха доволни, ръкопляскаха, когато се освободеше трибуна. Беше осигурена и приятна музика. При нас всичко се случи много добре. Областна управа също съдействаха за осигуряването на залата. Но това, което се случва на места по секциите е притеснително. - Какво всъщност се случи в тези по-малки секции, където имаше забавяния? Преминалите през обучението членове на СИК бяха перфектни в предаването на протоколите, каза председателят на РИК-Бургас Фани Семерджиева - Имахме секции, които се наложи да заплашваме с полиция, за да дойдат да предадат резултатите. Тръгват си и отказват да дойдат при нас. Имахме такива ситуации в Руен, Несебър, Созопол. Разбираемо е ако например на председател му стене лошо, да бъде заменен с друг член. Но да откажеш категорично да се появиш? Да настояваш, че даже един член може да предаде резултати? Това е несериозно. Много нерви изпотрошихме, за да ги накараме да бъдат в състава, в който трябваше да предадат. - Как беше организиран транспортът от по-отдалечените от областния център общини? Имаше ли проблеми там? -Транспортът беше осъществен добре за разстоянията, на които се намираха. Но идвайки тук, те се бавеха при нас, в ЦИК, защото протоколите им не са коректно изработени. Почти нямаше интерес към обученията в Руен, Сунгурларе, Айтос, въпреки финансовия стимул за тях. Затова е сложно. А сментие, които партиите правят в последния момент, водят до това, че няма как хората да се подготвят за това, което ги очаква в днешния ден. - Санкционирани ли бяха тези членове на СИК, които не си вършеха правилно работата? - Санкцията се касае в това, че те бяха отстранени от комисията и няма да могат да си получат възнагражденията. Имаме и други механизми за налагане на наказания, защото те са длъжностни лица, но процедурата отнема време. Затова решихме да се самосезираме, да ги санкционираме по този начин и да знаят занапред, че това несериозно поведение няма да се толерира. Не може един да работи, а друг да се заяви, че е дошъл на място и да си тръгне. - Какво бихте казали на всички хора в РИК-Бургас, които успяха за толкова кратко време да свършат толкова голям обем работа? - Първо искам да благодаря на всички. Областният управител проф. Мария Нейкова положи наистина неимоверни усилия от първия ден, в който застъпи като областен управител, да осигури тази зала. Община Бургас оказа изключителна подкрепа към нас - каквото сме поискали, това сме получили. Министерството на вътрешните работи си свърши задачата чудесно - охрана, съдействие. Най-вече благодарности на членовете на Районната избирателна комисия и нашите сътрудници, които бяха железни. Не на последно място Информационно обслужване, от които в най-скоро време очакваме да видим обработени на 100% резултати. И отново да се похвалим, че като една от най-големите Районни избирателни комисии, ние приключихме първи.   Повдигнаха обвинение на мъж, прострелял полицай с пушка Повдигнаха обвинение на мъж, прострелял полицай с пушка Униформените са се отзовали на сигнал за междусъседски скандал Тя стана кожа и кости. Какво стопи тази миска Тя стана кожа и кости. Какво стопи тази миска Близки до Ивайла Бакалова разкриват, че делата срещу мъжа й Веселин Денков се отразяват зле на психиката й и тя почти не се храни Над 200 тела на загинали има на Еверест Над 200 тела на загинали има на Еверест Разчистват и 11 тона отпадъци от най-високия връх Община Царево събира всички спортисти за плувен маратон В дните между 12.07.2024 г. и 14.07.2024 г. в морския град ще се проведат редица спортни събития
Хърватия, Литва и България с най-ниска активност на евровота Хърватия, Литва и България с най-ниска активност на евровота Белгия води, следвана от Люксембург и Малта Kaĸ щe ce oтpaзи нa xopaтa пъpвoтo нaмaлeниe нa лиxвитe нa EЦБ Kaĸ щe ce oтpaзи нa xopaтa пъpвoтo нaмaлeниe нa лиxвитe нa EЦБ Бaнĸaтa нaмaли ocнoвния лиxвeн пpoцeнт нa цeнтpaлнaтa бaнĸa дo 3,75% Тя е драг кралица и се оказа шеф на секция за евровота в Испания Тя е драг кралица и се оказа шеф на секция за евровота в Испания Облечена като травестит, Питита ръководи гласуването в Испания Възход за крайнодесните в Европа, но ЕНП увеличава мнозинството си Възход за крайнодесните в Европа, но ЕНП увеличава мнозинството си Най-голямо сътресение предизвикват изборните резултати във Франция Лидерите на сензацията на вота проговориха Лидерите на сензацията на вота проговориха Ще осветим процеса, по който се правят законите и как се изпълняват, каза полк. Марков Става мазало: 24-годишен инфлуенсър от Кипър влиза в Европейския парламент (ВИДЕО) Става мазало: 24-годишен инфлуенсър от Кипър влиза в Европейския парламент (ВИДЕО) В първата си реч след обявяването на данните той заяви, че е било постигнато "чудо" не само в Кипър, но вероятно и в света ТикТок политикът: Кой е Жордан Бардела - 28-годишният лидер на крайно десните във Франция ТикТок политикът: Кой е Жордан Бардела - 28-годишният лидер на крайно десните във Франция Той има 1,2 млн. последователи в ТикТок След съкрушителното поражение: Макрон разпуска парламента на Франция, обяви предсрочни избори След съкрушителното поражение: Макрон разпуска парламента на Франция, обяви предсрочни избори Решението го е взел след резултатите от евровота ЕНП с най-много депутати в ЕП, "Зелените" отбелязаха огромна загуба ЕНП с най-много депутати в ЕП, "Зелените" отбелязаха огромна загуба Губят цели 24 места Шенген се отдалечава - крайнодесните печелят евровота в Австрия Шенген се отдалечава - крайнодесните печелят евровота в Австрия Това са първите европейски избори след излизането на Великобритания от ЕС
Николай СЛАТИНСКИ Николай СЛАТИНСКИ Ако Европа не направи така, че Русия да загуби войната, Голямата европейска война няма да ни се размине Виц на деня Виц на деня Пиян мъж се доближава до полицай.
- Господин полицай, колко цицини имам на главата?
- Три.
- Значи още три стълба и съм вкъщи.
Виц на деня Виц на деня На младини - правиш с*кс - появяват се деца.
В зряла възраст - тъкмо се наканиш да правиш с*кс и се появяват децата.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук В семейството трябва да има баланс и хармония. Тя истеричка, той непукист!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори