×
Бизнес ЮГ София Парламентарни избори 2023 Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Апелативният прокурор на София подаде оставка
  • Първият вицепрезидент на Иран Мохбер поема функциите на Раиси, извънредни избори ще има до 50 дни
  • Австралийската полиция арестува 554 души в операция срещу домашното насилие
  • Таксиметрови шофьори обявиха безсрочен протест срещу закриването на стоянки в София
  • Словакия разследва дали стрелецът на Роберт Фицо е действал сам
  • Предотвратиха опит за държавен преврат в Конго
  • Новата седмица започва с валежи на места в страната
  • Честваме паметта на светия мъченик Талалей Лечител и на света Лидия
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Не подценявайте киберсигурността си, особено докато работите от вкъщи


Не подценявайте киберсигурността си, особено докато работите от вкъщи
Стана ясно, че много хора могат да работят от домовете си, но компаниите нямаха достатъчно време да подсигурят защитите си, казва Любомир Тулев
16 Май 2020, Събота, 12:42 ч.
Автор: Георги РУСЧЕВ

За да се защитите от хакери, използвайте VPN, не оставяйте и рутера си с лесна за разбиване парола, съветва експертът по киберсигурност Любомир Тулев

Любомир Тулев е експерт по киберсигурността. Той е работил седем години в отдел „Киберпрестъпност“ към ГДБОП, като е бил ръководител на групата за разследване на незаконното съдържание в интернет. Той е участвал в стотици международни разследвания за киберпрестъпления в тясно сътрудничество с ФБР, Европол, Интерпол и други. Флагман.БГ разговаря с него, за да разбере какви са опаностите в интернет пространството и как можем да се защитим от хакерски атаки, докато работим от вкъщи.

-Г-н Тулев, наблюдават се сериозни промени в начина, по който света започна да работи вследствие на коронавируса. Създава ли това предпоставки за пробиви в сигурността на интернет пространството?

-Много компании бяха принудени много бързо да трансформират своя процес на работа заради наложените покрай пандемията мерки. Част от активностите на тези фирми трябваше бързо да се прехвърлят в дигиталното пространство. Това обаче крие сериозни рискове, особено защото голяма част от тези организации нямаха такава готовност и не бяха подсигурили своята киберсигурност по начин, който успешно да защити инфраструктурата им в създалата се ситуация.

-Какви са конкретните рискове?

-Представете си ситуация, в която всички служители на дадена фирма са в една сграда и тя е подсигурена с допълнителни устройства за киберсигурност, които да инспектират мрежовия трафик, да прехващат в началото опити за атака и прочее. Сега обаче си представете, че всеки от служителите на компанията е в дома си. Така става невъзможно да осигурим на всеки един от тях същата сигурност. Дори да е възможен, този процес изисква много време и ресурс. Още повече, че когато много служители работят от едно и също място, през една и съща инфраструктура, за хакерите това се равнява на една единствена, но много добре защитена врата, през която да пробват да влязат. Когато обаче, да речем 100 служители са си вкъщи това се равнява на 100 на брой и много по-лесно отваряеми врати, през които могат да пробият сигурността – първо на компютрите на хората и през тях да стигнат до ресурсите на компанията. Това е рискът от липсата на т.нар. „кибер хигиена“. Още в първата седмица на извънредното положение големите компании по киберсигурност излязоха със становище за основните базови мерки, които би следвало да се спазват при работа от вкъщи.

-Какви са те?

-Има четири основни правила, които трябва да спазваме, за добра „кибер хигиена“. На първо място трябва да поговорим за начина, по който служителите осъществяват достъп до различните системи в дадена компания. Това обикновено се случва посредством безжични рутери. Тъкмо те са първата точка, по която би могла да се осъществи атака и да се компрометира сигурността. Голяма част от хората обаче нехаят за безопасността си и слагат пароли на безжичната мрежа, които са елементарни – например числа от 1 до 9, ЕГН, телефонен номер, 123123 и т.н. Проблемът тук е, че таква парола може да бъде преодоляна изключително бързо чрез съвременните брут-форс методи. 

Когато защитим качествено безжичната си мрежа с по-сложна парола, можем да пристъпим към втората стъпка за сигурност. Тук се намесват т.нар. VPN-и (Vritual Private Network – виртуална частна мрежа), които защитават комуникацията между нашия дом и компанията. Това е отговорност на хората, които администрират дигиталната инфраструктура на компаниите – те трябва да изградят такава мрежа, на базата на която да може служителите да осъществяват достъп от вкъщи към ресурсите на компанията си. В този смисъл използването на VPN е абсолютно задължително.
На трето място в списъка е защитаването на самия компютър, който ползваме. Трябва да инсталираме антивирусни приложения, които да могат в реално време да засичат опити на хакерите да компрометират нашата система. Защото ако това се случи, те могат лесно да си осигурят достъп до самата организация, за която работим.

Последната точка е повишаването на осведомеността на самите служители. Заради коронавируса виждаме все повече и повече опитите за хакване на системи чрез човека. Имаме завишение на почти всички вектори за социално инженерство. В рамките на първата седмица от обявяване на извънредните положения бяха регистрирани над 2000 нови домейна, чиито имена бяха свързани с COVID-19, ваксина, Световна здравна организация и прочее. Ясно е, че те са регистрирани, за да се ползват за такъв тип атаки. И затова е абсолютно задължително служителите да знаят каква е опасността от тези фишинг имейли и сайтове. Защото компрометирането на един компютър веднага отваря врата към проблеми за цялата организация. 

-А кое в крайна сметка е по сигурно? Персоналният компютър/лаптопът или смартфонът?

-Това е деликатна тема. Не може със сигурност да се каже дали едното или другото е по-защитено, защото има много променливи. Има нещо важно обаче – няма възможност през телефона да извършваме пълния обем от работа, който се изисква от нас. Налага се да се ползва и компютър. По отношение на защитата може определено и ясно да се каже, че мобилните телефони са доста по-добре защитени от лаптопите. Има ли лесно доказателство – обемът от вируси, троянски коне и червеи, които се създават за операционните системи на лаптопи и персонални компютъри е в хиляди пъти по-голям от този на малуерите за мобилни телефони. Самият производител на операционните системи на смартфони пък толкова добре са защитили Android и iOS, че единственият начин да се компрометира телефона на практика е самият потребител да направи грешка – например да инсталира ръчно някакъв файл. Разработчиците обаче са се погрижили и за това – те са заключили за крайния потребител тази опция. Така единствените приложения, които могат да се инсталират са само от официалните два магазина. 

При компютрите това въобще не е така и потребителите имат свободата не само да инсталират каквото си поискат, но и самите системи са много по-податливи на външни атаки.

-Във връзка с карантината, онлайн търговията процъфтява. Все повече и повече потребители се възползват и пазаруват от интернет, като заедно с този процес на пазара се появиха редица приложения за разплащане? Сигурни ли са те и могат ли потребителите да им се доверят?

-Виртуалните платежни инструменти предоставят възможност потребителят да се разплаща със средства, които са предварително уточнени и предварително захранени – нещо като предплатена карта за разговори или за интернет. Заради това при използването им се получава следното: Да предположим, че в нелегитимен сайт, поддържан от хакер, сме платили с едно от тези средства. Дали сме номерът на виртуалната си кредитна карта и той отива при хакера. Но той няма да може да изтегли повече пари отколкото ние сме указали да има в виртуалния платежен инструмент. Това е и причината тези средства да са много по-сигурни от обикновените плащания с банкова карта. 

Добра практика е във виртуалните разплащателни средства да не се държат никакви пари – такива да се добавят единствено преди осъществяване на транзакция. Аз лично съм много позитивен по отношение на използването на тези онлайн платежни инструменти. Те са и по сигурни от конвенционалните методи за плащане и определено предпазват от хакери. 
 


В категории: Животът


Напусна ни емблематична актриса
Напусна ни емблематична актриса 20/05/2024, Понеделник 14:17 0
Флагман.БГ Задължително сложете сода в прането с хавлии Задължително сложете сода в прането с хавлии 20/05/2024, Понеделник 13:20 1
Флагман.БГ Ужасяващо! Откриха тялото на млад мъж на пътя Ужасяващо! Откриха тялото на млад мъж на пътя 20/05/2024, Понеделник 13:00 0
2
Коментара по темата
2.
Шменти капели
16.05.2020 16:49:06
0
1
Точно туй ай ти лично го познавам, толкоз е кадърно, че Господ да те пази...
1.
IT
16.05.2020 14:07:59
0
3
Кадърно IT работило на държавна служба няма(за съжаление).

Какво ми превежда неща които са казани още преди години...
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Каталогът на пияните шофьори в Бургаско - БМВ-та, Мерцедес и микробус на "Еконт" Каталогът на пияните шофьори в Бургаско - БМВ-та, Мерцедес и микробус на "Еконт" НАП пусна на търг нови предложения на автомобили иззети от пияни и дрогирани водачи Напусна ни емблематична актриса Напусна ни емблематична актриса Носителка е на десетки награди и отличия от национални и международни фестивали Тяло на млад мъж е намерено на пътя между Стара Загора и Нова Загора Тяло на млад мъж е намерено на пътя между Стара Загора и Нова Загора На място е изпратен екип на „Пътна полиция“, който е установил, че лек автомобил „Фолксваген“ е катастрофирал и починалият е неговият водач Съдът обяви за недействителен избора на Ешрефов за кмет на Омуртаг Съдът обяви за недействителен избора на Ешрефов за кмет на Омуртаг В решението се казва, че в хода на делото са констатирани множество нарушения на правилата за провеждане на избори за кмет Летният сезон стартира с недостиг на 70 000 работници Летният сезон стартира с недостиг на 70 000 работници Българската асоциация за туризъм с писмо до президента и премиера за спешно решение на проблема с издаването на работни визи Извънредно! Инфаркт уби 17-годишен в Бургас Извънредно! Инфаркт уби 17-годишен в Бургас Загиналият е от кв. Акациите, причината вероятно е свръхдоза наркотици Плашещо: Над 1 милион души в трудоспособна възраст у нас са неактивни Плашещо: Над 1 милион души в трудоспособна възраст у нас са неактивни В повечето от общините в България заетостта е под или около 50%, става ясно от доклада Защо държавните служители у нас получават по-високи пенсии Защо държавните служители у нас получават по-високи пенсии Общо работещите българи, за които работодателите у нас внасят осигуровки, към края на първото тримесечие на тази година са 2 252 798 Високите цени на имотите у нас отказват и гръцките купувачи Високите цени на имотите у нас отказват и гръцките купувачи Разходите за строителство в София са по-високи отколото в Мадрид и Барселона Нова магнитна буря удря Земята днес, внимавайте Нова магнитна буря удря Земята днес, внимавайте Очаква се явлението да започне около 18:00 часа българско време
4-дневна работна седмица е успешна за всички, сочи проучване 4-дневна работна седмица е успешна за всички, сочи проучване Компании увеличават производителността, служителите са удовлетворени Влюбих се по време на „Dancing stars”, призна тази звезда Влюбих се по време на „Dancing stars”, призна тази звезда Приех факта, че ще обличам всякакъв вид рокли, каза тя Загуби сърцето на "Ергена", но спечели друго по-ценно Загуби сърцето на "Ергена", но спечели друго по-ценно Вместо това открих нещо, което може да се окаже много по-ценно – истинско женско приятелство Израел не бил замесен в смъртта на иранския президент Ебрахим Раиси Израел не бил замесен в смъртта на иранския президент Ебрахим Раиси "Не бяхме ние", каза ирански служител, пожелал анонимност Иран потвърди смъртта на президента Раиси Иран потвърди смъртта на президента Раиси Обявяват го за мъченик  Ебрахим Раиси загинал? Хеликоптерът на президента е изгорял напълно Ебрахим Раиси загинал? Хеликоптерът на президента е изгорял напълно Няма признаци на живот в останките, съобщи ръководителят на иранския Червен полумесец Телецът да не надценява силите си и да не пренебрегва знаците на съдбата! Телецът да не надценява силите си и да не пренебрегва знаците на съдбата! Хороскоп за деня – 20 май 2024, понеделник Всички в Холивуд говорят за тяхната раздяла Всички в Холивуд говорят за тяхната раздяла Бен Афлек и Дженифър Лопес са пред развод, а мнозина смятаха, че ще остареят заедно Всеки трети сърбин мрази ЕС Всеки трети сърбин мрази ЕС Увеличава се броят на тези, които не искат страната им да е част от Европейския съюз Иран мобилизира "всички възможни ресурси" в издирване на президента, шансовете му обаче намаляват Иран мобилизира "всички възможни ресурси" в издирване на президента, шансовете му обаче намаляват Осем линейки и дронове също са част от спасителните усилия
Асен ВАСИЛЕВ Асен ВАСИЛЕВ Не че Борисов и Пеевски се изпраха, ние се изцапахме Виц на деня Виц на деня Той и тя седят прегърнати на дивана.
- За какво мислиш, скъпа? - пита той.
- За това което и ти - отговаря тя.
- Чудесно! В такъв случай донеси по една биричка...
Виц на деня Виц на деня - Скъпи, каза ли на шефа си, че ние, двамата, не можем да живеем с тази твоя малка заплата?
- Казах му...
- И той к'во?
- Каза да се разведем...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Моногамна жена - това е жена, която съсипва живота само на един мъж.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори