×
Бизнес ЮГ София Парламентарни избори 2023 Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Русия разпореди изземване на сметките на Ходорковски, основател на петролния гигант "Юкос"
  • Италианският квартет 40 Fingers идва за първия си концерт в България
  • Лесбийки в сключиха публично символичен брак на покрива на кметството в Тирана
  • Съдът в Хага подготвя заповеди за арест на лидера на "Хамас" и на израелския премиер
  • Георги Иванов-Гонзо е инициирал среща за подобряване на футболната инфраструктура в страната
  • Обвиненият в шпионаж Асанж спечели нова отсрочка от екстрадиция в САЩ
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Кои са 10-те глобални заплахи за здравето през 2019 година


20 Януари 2019, Неделя, 19:02 ч.

Светът е изправен пред множество здравни предизвикателства

Светът е изправен пред множество здравни предизвикателства. Те варират от болести, предотвратими с ваксина като морбили и дифтерия, резистентни към лекарства патогени, увеличаване на степента на затлъстяване и физическа неактивност, неблагоприятното въздействие върху околната среда, както и многобройни хуманитарни кризи.

Ето 10-те основни здравни заплахи, които ще изискат нашето внимание през 2019 година, както и това на учените за справянето с тях.

Замърсяване на въздуха и изменение на климата

Девет от десет души всеки ден дишат замърсен въздух. През 2019 г. СЗО счита за най-голям екологичен риск за здравето. Микроскопичните замърсители във въздуха могат да проникнат в дихателните и кръвоносните системи, да увредят белите дробове, сърцето и мозъка, като убиват 7 милиона души преждевременно всяка година от заболявания като рак, инсулт, сърдечни и белодробни заболявания.

Неинфекциозни болести

Неинфекциозните болести като диабет, рак и сърдечни заболявания са отговорни за над 70% от всички смъртни случаи в света или за смъртта на 41 милиона души. Това включва 15 милиона души, умиращи преждевременно на възраст между 30 и 69 години, пише Днес.

Над 85% от тези преждевременни смъртни случаи са в страни с нисък и среден доход. Нарастването на тези заболявания се дължи на пет основни рискови фактора: употреба на тютюн, физическа неактивност, вредно използване на алкохол, нездравословни диети и замърсяване на въздуха.

Глобална грипна пандемия

Светът ще се изправи пред друга грипна пандемия - единственото нещо, което не знаем е кога ще го удари и колко тежко ще бъде.

СЗО постоянно следи циркулацията на грипните вируси за откриване на потенциални пандемични щамове: 153 институции в 114 страни участват в глобалното наблюдение и реагиране.

Нестабилни и уязвими условия

Повече от 1,6 милиарда души (22% от световното население) живеят на места, където има продължителни кризи (суша, глад, конфликти и разселване на населението) и слаби здравни услуги ги оставят без достъп до основни грижи.

Нестабилните условия съществуват в почти всички региони на света и това са места, където половината от ключовите цели на целите за устойчиво развитие, включително по отношение на детското и майчиното здраве, остават неудовлетворени.

СЗО ще продължи да работи в тези страни за укрепване на здравните системи, така че те да са по-добре подготвени за откриване и реагиране на огнища, както и да могат да предоставят висококачествени здравни услуги, включително имунизация.

Антибиотична резистентност

Развитието на антибиотици, антивирусни препарати и антималариуми са някои от най-големите успехи на съвременната медицина. Сега изтича времето с тези лекарства. Антимикробната резистентност - способността на бактериите, паразитите, вирусите и гъбите да се противопоставят на тези лекарства - заплашва да ни върне към времето, когато не можахме лесно да лекуваме инфекции като пневмония, туберкулоза, гонорея и салмонелоза.

Невъзможността за предотвратяване на инфекции може сериозно да компрометира хирургията и процедурите като химиотерапия.

Ебола и други високо патогенни болести

През 2018 г. в Демократична република Конго са наблюдавани две отделни огнища на Ебола като и двете се разпространяват в градове с повече от 1 милион души. Една от засегнатите провинции е също в активна конфликтна зона.

Това показва, че контекстът, в който избухва епидемия от високоопасен патоген като Ебола, е критична - това, което се е случило в селските райони в миналото, не винаги се отнася за гъсто населени градски райони или засегнати от конфликти райони.

Програмата за научноизследователска и развойна дейност на СЗО идентифицира болести и патогени, които имат потенциал да предизвикат извънредна ситуация за общественото здраве, но не разполагат с ефективни лечения и ваксини.

Слаба първична здравна помощ

Първичната здравна грижа обикновено е първата точка на контакт на хората със системата за здравеопазване в страната, в която живеят и в идеалния случай трябва да осигури цялостна, достъпна грижа за общността през целия живот.

Въпреки всичко много страни нямат адекватни първични здравни заведения. През октомври 2018 г. СЗО бе домакин на голяма световна конференция в Астана, Казахстан, на която всички страни се ангажираха да подновят ангажимента си към първичната здравна помощ, направена в декларацията от Алма-Ата през 1978 г.

През 2019 г. СЗО ще работи с партньори за съживяване и укрепване на първичната здравна помощ в страните и за проследяване на конкретни ангажименти, поети в Декларацията от Астана.

Колебание за поставяне на ваксината на дете

Колебанието на ваксината - нежеланието или отказът да се ваксинират въпреки наличието на ваксини - заплашва да обърне напредъка, постигнат в борбата с болестите, предотвратими с ваксини. Ваксинацията е един от най-рентабилните начини за избягване на болести - понастоящем тя предотвратява 2-3 милиона смъртни случая годишно, а допълнителни 1,5 милиона могат да бъдат избегнати, ако глобалният обхват на ваксинациите се подобри.

Причините, поради които хората избират да не ваксинират, са сложни; Консултативната група по ваксините към СЗО идентифицира самодоволството, неудобството при достъпа до ваксини и липсата на доверие като ключови причини за колебание. Здравните работници, особено тези в общностите остават най-довереният съветник и влияещ на решенията за ваксинация фактор и трябва да бъдат подкрепени, за да предоставят надеждна и достоверна информация за ваксините.

Денга

Денгата е болест, пренасяна от комари, която причинява грипоподобни симптоми и може да бъде смъртоносна и  да убие до 20% от заболелите. Тя е нарастваща заплаха от десетилетия.

Голям брой случаи се случват в дъждовните сезони на страни като Бангладеш и Индия. Сега сезонът му в тези страни значително се удължава (през 2018 г. Бангладеш отбеляза най-голям брой смъртни случаи за почти две десетилетия) и болестта се разпространява в по-малко тропични и по-умерени държави като Непал, които традиционно не са заболявали от болестта.

ХИВ

Напредъкът, постигнат срещу ХИВ, е огромен. Въпреки това, епидемията продължава да бушува с почти един милион души, които всяка година умират от ХИВ / СПИН. От началото на епидемията повече от 70 милиона души са придобили инфекцията и около 35 милиона души са починали. Днес около 37 милиона души по света живеят с ХИВ. Достигането до хора като секс работници, хора в затвора, мъже, които правят секс с мъже, или транссексуални хора е изключително предизвикателство. Често тези групи са изключени от здравните услуги.

Тази година СЗО ще работи със страните в подкрепа на въвеждането на самотестване, така че повече хора, живеещи с ХИВ, да знаят техния статус и да получават лечение.



В категории: Здраве


Коментари
Русия връща корекомите
Русия връща корекомите 20/05/2024, Понеделник 18:01 1
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Много важна информация от АПИ за пътуващите по АМ "Тракия"! Много важна информация от АПИ за пътуващите по АМ "Тракия"! До 30 май движението от 157 км до 162 км ще е двупосочно в платното за София, ограничението е 50 км/ч! Ужас! Майка държала 2-годишното си дете в клетка Ужас! Майка държала 2-годишното си дете в клетка Детето е било затворено от 24-годишната си майка си в клетка на ужасите в апартамента, в който живеели Тя е ангел за мечтаещите за рожба, целуната от Бог многодетна майка и жена, открила любов от приказките Тя е ангел за мечтаещите за рожба, целуната от Бог многодетна майка и жена, открила любов от приказките Ваня Христова е на 53 години,  с две висши образования и по професия е социален педагог, отдала е себе си на децата чрез подкрепата на млади семейства с репродуктивни проблеми, но и работейки ежедневно с момчета и момичета със специални образователни потребности След смъртта на 17-годишен тийнейджър, разбиха лаборатория за дизайнерска дрога в Бургас След смъртта на 17-годишен тийнейджър, разбиха лаборатория за дизайнерска дрога в Бургас В двуетажния палат на Садулата в кв.Победа ченгетата намериха голямо количество обработен и необработен друсан чай, предназначен за пазара РУ на МОН разпореди проверка заради техническия проблем на матурата по английски език в Бургас РУ на МОН разпореди проверка заради техническия проблем на матурата по английски език в Бургас Уведомено е и Министерството на образованието и науката Апелативният прокурор на София подаде оставка - свързван е с групата на Мартин Божанов-Нотариуса Апелативният прокурор на София подаде оставка - свързван е с групата на Мартин Божанов-Нотариуса Той ще напусне не само поста си, но и съдебната система Ценни находки излязоха от разкопките за бъдещата автогара в Созопол Ценни находки излязоха от разкопките за бъдещата автогара в Созопол Разкрит е цял манастирски комплекс от 11-и век  Равен ли е един детски живот на 45 000 евро? За 15-годишната Нати уравнението е вярно Равен ли е един детски живот на 45 000 евро? За 15-годишната Нати уравнението е вярно Малката Нати има нужда от спешна операция, за да живее Детската театрална студия при НЧ “Яна Лъскова” – Несебър спечели най-големите награди Детската театрална студия при НЧ “Яна Лъскова” – Несебър спечели най-големите награди  Театралните постановки се оценяваха от компетентно жури Ерген №1 Виктор попари Алек Ерген №1 Виктор попари Алек Ерген №3 отнася невиждан хейт заради постъпката си на финала
Русия връща корекомите Русия връща корекомите Във валутните магазини ще може да пазаруват само дипломати и чужди граждани Смъртен случай от парвовирус в Гърция: Какви са симптомите на болестта и как да се предпазим Смъртен случай от парвовирус в Гърция: Какви са симптомите на болестта и как да се предпазим Инфекцията с парвовирус В19 е неразличима от други леки заболявания Делото срещу Тротинетката, Куката и Чеченеца пропадна Делото срещу Тротинетката, Куката и Чеченеца пропадна Тодор Чалъков-Куката, Петко Караилиев-Чеченеца, Даниел Йорданов – Емили Тротинетката и соченият за техен съучастник Стоян Карапанов отричат умишлено да са искали да унижат 18-годишния тогава Денислав Делчев Почина един от създателите на Бийтълс Почина един от създателите на Бийтълс Емблематичен музикант, който помогна на легендарната група Бийтълс, издъхна на 86 години ЕЦБ бие аларма за предстоящи сътресения в страните от ЕС ЕЦБ бие аларма за предстоящи сътресения в страните от ЕС Причината е високият дълг на страните-членки, това застрашава икономиката им 4-дневна работна седмица е успешна за всички, сочи проучване 4-дневна работна седмица е успешна за всички, сочи проучване Компании увеличават производителността, служителите са удовлетворени Влюбих се по време на „Dancing stars”, призна тази звезда Влюбих се по време на „Dancing stars”, призна тази звезда Приех факта, че ще обличам всякакъв вид рокли, каза тя Загуби сърцето на "Ергена", но спечели друго по-ценно Загуби сърцето на "Ергена", но спечели друго по-ценно Вместо това открих нещо, което може да се окаже много по-ценно – истинско женско приятелство Израел не бил замесен в смъртта на иранския президент Ебрахим Раиси Израел не бил замесен в смъртта на иранския президент Ебрахим Раиси "Не бяхме ние", каза ирански служител, пожелал анонимност Иран потвърди смъртта на президента Раиси Иран потвърди смъртта на президента Раиси Обявяват го за мъченик 
Асен ВАСИЛЕВ Асен ВАСИЛЕВ Не че Борисов и Пеевски се изпраха, ние се изцапахме Виц на деня Виц на деня Той и тя седят прегърнати на дивана.
- За какво мислиш, скъпа? - пита той.
- За това което и ти - отговаря тя.
- Чудесно! В такъв случай донеси по една биричка...
Виц на деня Виц на деня - Скъпи, каза ли на шефа си, че ние, двамата, не можем да живеем с тази твоя малка заплата?
- Казах му...
- И той к'во?
- Каза да се разведем...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Моногамна жена - това е жена, която съсипва живота само на един мъж.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори