×
Бизнес ЮГ София Парламентарни избори 2023 Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Мъжът, стрелял срещу Роберт Фицо, ще се яви пред съда
  • Очакваме горещ уикенд
  • Отбелязваме Европейската нощ на музеите
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Върху строителния бранш у нас има сериозен натиск от външни фирми


Върху строителния бранш у нас има сериозен натиск от външни фирми
На конкурентните компании от големите държави в ЕС не им харесва, че можем да работим навсякъде, казва проф.Николай Михайлов
16 Октомври 2018, Вторник, 08:45 ч.
Автор: Иван КОЛЕВ

Конкуренцията не е вътре между нас и ако българското общество не е узряло за мисълта, че трябва да защити родния бизнес, скоро всички ще се изнесем навън


Проф. д.ик.н. инж. Николай Михайлов е председател на Надзорния съвет на "Трейс Груп Холд" АД и ръководител на катедра "Пътища" към Факултета по транспортно строителство при Университета по архитектура, строителство и геодезия  – гр. София, която е организатор на ХI-тата международна конференция по транспортна инфраструктура, която се проведе в Несебър.

Има специализации по мениджмънт в Икономически университет - гр. Варна и Австрийската стопанска камара. Преподавателската си дейност започва през 2004 г. в УАСГ.

Председател на Българския форум за транспортна инфраструктура. Член на УС на Камарата на строителите в България. Съпредседател е на Комитета по "Инвестиционни проекти и инфраструктура" към Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България. Той  е председател на УС на фондация „Трейс за хората“, член на УС на фондация „Буров“ и член на Съвета на настоятелите на НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“, на Тракийски Университет , Стара Загора.

Носител на Приз "Буров" за индустриално управление за 2010 г. Отличен е и с приза на Сдружението на пътните инженери и консултанти -  "Инженер на годината 2012". През 2015 г. проф. Михайлов е удостоен с руския орден „Прометей“ за изключителен принос към науката и образованието.


- Проф. Михайлов, очаквате ли резултатите и посланията от приключилата международна конференция по пътна инфраструктура, да намерят реално приложение от страна на компетентните органи в държавата?
- Надявам се, че говорите за проблемите по безопасността, които се очертаха през тази последна година. Ние, в нашата катедра, вече 11-та година провеждаме този тип конференции. А през последните 5 години  поставяме акцента на безопасността на движението. Първите 3-4 години нямаше особена чуваемост, но в последните 1-2 години има активно отношение от държавните власти. Вече имаме промяна на нормативната уредба в проектирането, която ние от катедрата променихме. И е факт от няколко дни, няма месец. Тя действително ще подобри основната база, която гарантира по-безопасен път. Това, което чувам сега от страна на колегите от АПИ, ще се създава дирекция „Пътна безопасност“. Аз много внимателно слушах доклада в тази връзка, който е впечатляващ – ако тази визия, която бъдещият директор сподели, стане факт и се изпълнява ,до няколко години ние напълно ще влезем в разбирането, че пътната безопасност е Библията на пътя.

Обсъждат наложителни промени в пътното строителство на международна конференция в Несебър

- Много често повтаряте това, че заданието пък е библията на всяка обществена поръчка. Смятате ли, че е време да се въведат ясни стандарти?
- Трябва да има поне нормативна уредба, която да се изработи и в която да има категорично зададени минимални критерии и стандарти за безопасност на движението. Това трябва да се зададе във всяка една обществена поръчка. Къде е проблемът?  20 хил. км пътища в България, част от които се управляват от общините. Представете си един кмет(?), който няма ресурса и няма знанията как той да подходи, за да произведе качествен продукт, ако няма задължителни критерии. Държавата, участвайки и правейки такова задължително изискване,  ще гарантира, че проектантите ще го проектират, а одиторите ще го проверяват задължително.

- Трябва ли да се заложат и критерии, свързани с климатичните условия? Има смущаваща тенденция, че пътищата се изграждат с възможност да понесат до 100 л/кв.м, а реално валежите са много повече?
- Големият дебат започна, няма да го забравя, когато се случи нещастието във Варна - с големия порой, отнесъл къщи и хора. Бяха паднали 500 л/кв.м дъжд. Разговаряхме с колеги, които твърдяха, че това е изключение и  че в следващите 100 години няма да видим такъм феномен,  с една дума – няма смисъл да залагаме такива големи обеми, защото е ясно, че заложения в пътя голям обем, налага по-мащабна инфраструктура – коства допълнително пари. И от гледна точка на това да бъде пътят по-евтин, да залагаме по-малко отводнителни системи, на практика се получава така, че проектите, които са правени преди 10-15 години, са именно такива. За съжаление, още изпълняваме някои от тях. 10 години за един проект е късно. Отделно, изпълнените проекти преди 4-5 години  вече не могат да поемат тези огромни количества вода. За мен това е много сериозен анализ, който трябва да се направи без повече да губим време. Сега колегите искат да изследват пътищата, защото все пак става въпрос за средства - къде са онези аварийни участъци, които са най-опасни и именно там да се вложат средства.

- Колко хиляди километра са огледани до момента?
- 20 хил.км е цялата пътна мрежа и тя ще се обходи. Трябва да се направи статистика. Проблемът е както в отводняването, така и в техническите елементи, които са проектирани преди 20-30 години. Те не отговарят на изискванията на съвременната динамика на автомобила. Има хоризонтални криви, които трябва да бъдат подобрени с минимални разходи. Голяма част от пътищата са правени за старите автомобили, които са се движили с ниски скорости. Тогава напречният наклон на пътя беше минимален, тъй като бе достатъчен за тогавашните скорости. Сега той трябва да бъде съобразен със скоростта. Ще ви дам пример – навремето, преди 20 години, 2% напречен наклон покриваше критериите за безопасност. Сега вече 4-5 и дори 6% на места е наложителен, но на малко места го има. И когато шофираме с по-висока скорост, а динамиката на съвременния автомобил позволява това, за секунда може да повиши скоростта от 60 до 100 км/ч. И тук е лошото – ако в тази секунда човек е в тази крива, автомобилът не може да вземе завоя.

- Чухме в залата, че нямаме кадри, а още по-малко такива, квалифицирани в пътната безопасност.
- Вижте, кадри има. Друг е въпросът, че законът не е пипнат. Ние имаме конкурсна програма в университета, която е лицензирана за европейски програми. В нея обучаваме одитори, но не е задължително да се ползват от държавните органи. Тоест одиторът си го има, той има лиценз, обаче той се ползва само за пътища, които са изградени с европейски средства. За тези, които са изградени с бюджетно финансиране или пък от общините, се казва: „Ние не сме длъжни“ и не ги ползват. Ако те се ползват задължително, това е едно от първите неща, които трябва да се направят – нови правила, нов закон. Одиторът трябва да проверява заданието. Подготвящият поръчката, колкото и да е добър, той не може да е перфектен. Кани одитор да провери заданието, който дава експертна оценка. Например ще каже: „Тук трябва да се добави още от това и това“. Става дебат. След това одиторът трябва да участва и по време на проектирането. Когато проектантът направи проекта, одиторът трябва да каже: „Тук липсва това, това и това“. После същият този одитор трябва да участва в приемането на обекта и в изпълнението на проекта. Гарантирам ви, че ако тази система работи, няма как да има проект, който да не отговаря на изискванията.

Прогноза: Идват десетилетия на бедствия, а инфраструктурата ни не е готова

- Отдавна сте в строителството – не само като преподавател. Напоследък наблюдаваме една картина в България, която е тревожна. Започна сериозна атака с компромати срещу строителния бизнес като цяло. Защо е това напрежение? Имат ли основание атаките?
Извън контекста на тази конференция, коментарът го направи изпълнителният директор на  Строителната камара г-н Мазнев. Той каза, че в понеделник събира на извънредно заседание Управителният съвет на камарата,  ще иска спешно да се разгледа този въпрос и да се защити бранша. В тази сфера работят 100 и няколко хиляди човека. Всички си плащаме 100% данъците. При нас няма нито един лев, който да се плаща на ръка или т.н. Ние работим с изключително много хора и инженери. Недостойно е, ако този бранш бъде така обвиняван, с такива нечестни методики, каквито наблюдаваме напоследък.

- Това вече политика тип "удари под кръста" срещу управляващите ли е или тук има поръчка от конкуренти?
- Аз мисля, че всяка фирма, която е позната на обществото, няма как да не е привилегирована. Отговорността обаче става много голяма. Поради известността.  Не напразно ние, в TRACE, следваме единна политика от много години, тъй като сме публична компания. Навсякъде, където работим, слагаме наименованието си на табели, за да може да стане ясно кой е изпълнителят. Има кадри, както на ниско, така и на по-високо ниво, които могат да бъдат некомпетентни и недобронамерени. Няколко хиляди човека работят в TRACE. Правя аналогия с няколкото хиляди души, които работят в GP Group и т.н. 100% от тях да са компетентни и да са добронамерени ли? Невъзможно е. Убеден съм, че не са. Убеден съм и че има нечестна конкуренция, особено от фирми от големите държави в ЕС. Имаме изключително огромен натиск от външни фирми. Те са по-големи и по-богати от нас. Конкуренцията не е вътре между нас – тя идва от големите външни играчи.

- Прави ли се опит да бъдете изтикани от българския пазар и Източна Европа като цяло?
- От 20 години ние сме под постоянен натиск. Нормално е конкурентната среда да се увеличава. Това е част от играта. Друг е въпросът дали обществото го разбира това. В Австрия си имат големи строителни компании, само че тяхното общество ги защитава. Нашето общество трябва да разбере, че ако не го прави, ние ще си освободим хората и ще се изнесем да работим навън. Обаче тези хора – българите, остават без заплати, без знания. Защото, за да имаме тази наука сега, това е така, защото имаме големи компании и се нуждаем от подготвени кадри. Ние работим в цяла Европа. Това, разбира се, не се харесва на конкурентите ни отвън.

- Строите в Сърбия към момента, разбрахме, че инвестирате в западната ни съседка?
- В момента строим участък от магистрала, поддържаме над 2000 км пътна мрежа в Сърбия. Там инвестирахме и купихме 2 фирми от тяхната приватизация, които  развихме. Когато ги купихме, бяха с 300-400 стари машини и с около 300 човека персонал. В момента са около 1000 и с близо 500 машини. Инвестирахме в човешки ресурс и развитие на кадри. Там работим с двата университета в Ниш и Белград. Произвеждаме си кадрите, работейки с университети. От тези 1000 човека в Сърбия има не повече от двадесетина човека българи. Останалите са сръбски колеги, които ние за тези 5-6 години успяхме да формираме като професионалисти. За мен това е идеята и това е моята теза – да създадем кадри за индустрията и за държавата. Аз съм българин и мисля, че най-добрите неща, които знам аз и които знаете вие, сме длъжни да ги предадем на младото поколение. Ако ние не го направим, ние ще изчезнем като нация. Мисля, че съм добър професионалист в моята област. Бих желал моето знание да  предам на младите колеги и се стремя да го правя.

- Обърнахте ли внимание, че има много млади хора в залата, повече от половината са с възаст под 35 години?
- Разбира се. Вие ако дойдете в TRACE, ще видите още по-млади.

- Това политика на TRACE ли е и колко процента са младите? Това не е ли риск -незрели чисто житейски и без опит.
- Мога да ви запозная с нашите директори, пък питайте тях. Нека те да кажат на колко години са. Скоро говорих с едно младо момче – стана подизпълнителен директор на TRACE-Строителство, той е е на възраст под 30 години. Аз му казах така: „Имам само едно изискване. Когато от тук-нататък назначаваш, ще назначаваш млади хора“. Това е моето разбиране и то ми струва много - като инвестиция, но съм убеден, че влагам в правилната посока и морално съм удовлетворен. От друга страна съм и доволен.



8
Коментара по темата
8.
Въй Трейс ли да защитаваме?
15.11.2018 08:52:45
0
0
Я сега господинчо от Трейс, обясни защо на участъка от автомагистрала Тракия, строен от вас има постоянно ограничение на скороста до 90 км/ч? Да те светна. Защото с по-голяма скорост, автомобилите просто биха подскачали като пинг понг по пътното платно. Даже скороста трябва да бъде намалена с още 20 надолу.
Е, как да бъдете и защо защитени? Идете на участъка строен от Догуш(Бургас-Карнобат), даже на старите участъци, строени по комунистическо време. Там се кара без проблем със 140 км/ч, че и повече. На вашия участък обаче не.
Да ви защитим!? Та вие сте за трепане.
7.
Smith
16.10.2018 15:40:20
1
4
Мен лично не ме е обхванал псевдопатриотизма, че да защитавам оядени олигархични крадци, само защото са местни "строители". А те дори не са и строители, а едни кухи фирми-офиси, които лапат парите и ги преразпределят на подизпълнители, опъвайки за това тлъсти комисиони. Нямам нищо против пътя, по който карам да е построен от Щрабаг, ако е направен като хората.
6.
Мнение
16.10.2018 15:19:05
0
3
Малко е гнусно, шефът на фирмата построила пътя-убиец при Своге, да иска защита!
5.
*********
16.10.2018 12:44:41
0
3
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
4.
koko
16.10.2018 12:42:28
0
6
въпросите които не бяха зададени липсата на конкуренция значи монопол но значи и занижено качество редно ли е хем да си шеф в трейс и едновременно шеф в камарата на строителите които пишат законите в строителството защо забранихте на малките фирми да строят дори малки къщи след като сте толкова добри и нямате конкуренция камарата на строителите ми приличате на организирана престъпна група
3.
Къв бранш бе помияри
16.10.2018 12:25:43
0
6
Разни олигарси "перачи" на пари работещи за дребни комисионни и всеки ден фалиращи фирми
2.
БГ Зле
16.10.2018 12:13:41
3
7
БГ строителните фирми са мега зле.
Искам да ми отговорят капаците на шахтите какви играят в пътя и защо е толкова важно да са 5см над настилката!
1.
Ох, моля вЕ, защитете ни
16.10.2018 11:59:30
1
8
Защитата е само и единствено на бойното поле. Строителния обект се. И как да ви защитим, като ви гледаме резултатите? Участъка от магистрала Тракия, строен от Трейс е Дунавски вълни. Що ли не е така на този строен пот Актор? Мистерия някаква си. Май ви припари под лъжичката. Чуждите фирми идват по с методологията си, която вие нямате. Привличат най-добрите специалисти с достойни заплати. А, ся светнахте ли се, че със селските ви шмекерии останахте без хора. Само мянгали работят за вас. Ма кой ли ще е този глупак, който ще ви бъде технически за 1200 лв бруто заплата. Ми някой който хабер си няма от строителство. После, защо така стана? Ми с трици маймуни не се ловят.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
И двамата шофьори, участвали в катастрофата с кола на НСО, с нарушения назад в годините И двамата шофьори, участвали в катастрофата с кола на НСО, с нарушения назад в годините Вижте какви са те Напрежение в Агенцията за социално подпомагане, настояват за второ увеличение на заплатите Напрежение в Агенцията за социално подпомагане, настояват за второ увеличение на заплатите Заплатите на новоназначените колеги станаха в размер на 1400 лв. отново бруто. Което след удръжките означава, че част от социалните работници получават под 1100 лв. Дино парк – уникалната атракция, която завладя Южното Черноморие Дино парк – уникалната атракция, която завладя Южното Черноморие Атракционният център се намира в парк „Езеро“ в Бургас Още през май дадоха старт на сезона, очаква се ръст на туристите Още през май дадоха старт на сезона, очаква се ръст на туристите Прогнозите на ресорното министерство много добри 69-годишният Начо от Винарско щял да става бизнесмен, като пласира оръжие на черния пазар 69-годишният Начо от Винарско щял да става бизнесмен, като пласира оръжие на черния пазар Синът му Борис го издал в полицията за нелегалното снаряжение   6 неща, които показват, че ще сме успешни в живота 6 неща, които показват, че ще сме успешни в живота Любопитните хора задават въпроси, защото който пита, получава и отговори 5 сигурни признака, че той все още не е забравил бившата си 5 сигурни признака, че той все още не е забравил бившата си Ако той постоянно проверява профилите на бившата си в социалните мрежи, харесва публикациите ѝ или дори ги коментира, това е ясен показател Тези зодии са най-големите флиртаджии на зодиака Тези зодии са най-големите флиртаджии на зодиака Ето кои са те  Продаде ли Пламен Янев на частник културното наследство на Созопол? Продаде ли Пламен Янев на частник културното наследство на Созопол? Доскорошният областен управител от ПП „Продължаваме промяната” е възложил оценка на земята, което значи, че е било въпрос на дни да се реализира сделката Рецепта за рибни кюфтета от каракуда Рецепта за рибни кюфтета от каракуда С какъв сос ще поднесете тези рибни кюфтета от каракуда
Брутално видео след отслабване взриви мрежата (18+) Брутално видео след отслабване взриви мрежата (18+) Мъж се терзае, че е увиснал, но по-интересното се случва зад него Роберт Фицо е бил опериран за втори път Роберт Фицо е бил опериран за втори път По-рано днес полицията претърси дома на заподозрения за атаката срещу словашкия премиер Путин заяви, че Русия няма да превзема Харков Путин заяви, че Русия няма да превзема Харков Руските въоръжени сили постигат напредък всеки ден   Катастрофа с участието на бившия сръбски президент Катастрофа с участието на бившия сръбски президент Няма пострадали САЩ готови да наложат санкции на Китай заради визитата на Путин? САЩ готови да наложат санкции на Китай заради визитата на Путин? Не може едновременно да сте и със Запада, и с Москва, обявиха от Държавния департамент Пекин и Москва укрепват връзките си на фона на засиленото руско настъпление в Украйна Пекин и Москва укрепват връзките си на фона на засиленото руско настъпление в Украйна Двудневното държавно посещение на Путин в страната, която е сред най-големите съюзници на Русия, идва в момент, когато въоръжените сили на Москва засилват настъплението си в Харковска област в Североизточна Украйна Заради Олимпиадата нощувка в хотел в Париж струва около 411 евро Заради Олимпиадата нощувка в хотел в Париж струва около 411 евро Тази цена е ниска, по-рано нощувките струваха до 699 евро средно Байдън срещу Тръмп в директен дебат на 27 юни Байдън срещу Тръмп в директен дебат на 27 юни Готов за мошеника Джо, коментира бившият президент Той бе най-привлекателният илюзионист, но днес го обвиняват в сексуално насилие над непълнолетни Той бе най-привлекателният илюзионист, но днес го обвиняват в сексуално насилие над непълнолетни Дейвид Копърфийлд в продължение на десетилетия тормозил 16 жени, които тогава били непълнолетни, се казва в обвинението Това се случва на почти всеки тийнейджър, а може да говори за страшна болест Това се случва на почти всеки тийнейджър, а може да говори за страшна болест Тя мина през Ада, докато майка й подозираше, че всичко се дължи на възрастта й
Доц. Наталия КИСЕЛОВА Доц. Наталия КИСЕЛОВА Промените в Закона за хазарта не бяха приети по правилата на Конституцията Виц на деня Виц на деня - Имам чувства към теб!
- Наистина ли? Какви?
- Чувствам че ми лазиш по нервите!
Виц на деня Виц на деня - Геле, чух оти у вазе ти миеш прозорците.
- Ааа, я мием и подо.
- А жена ти?
- Е па она е голема, она сама си са мие...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Щастието е като пръднята... ако е твое, притеснява другите.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори